KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Za smrt paralympijského sportovce nemůžeme, brání se organizátoři světového šampionátu v Londýně

Jednu z vrcholných paralympijských akcí roku, londýnský světový šampionát v atletice, halí smutek. Před oficiálním zahájením v pátek 14. července totiž tragicky zemřel sportovec ze Spojených arabských emirátů Abdullah Hayayei poté, co na jeho hlavu spadla ochranná klec pro hod diskem a kladivem.

...

Celá nešťastná událost se stala minulé úterý odpoledne, kdy se handicapovaný koulař, diskař a oštěpař Hayayei připravoval v tréninkovém centru na východě Londýna na své závody. Podle viceprezidenta Národního paralympijského výboru Spojených arabských emirátů Majida Rasheda úmrtí stále vyšetřují příslušné úřady, ale podle všeho atleta silně udeřila do hlavy ochranná klec, ve které trénoval. Jak nebo proč klec spadla, zatím nebylo veřejnosti sděleno.

Na místě bylo přítomno několik dalších sportovních kolegů a trenérů, ale ani oni, ani rychle přivolaná záchranná služba nebyli schopni sportovci již pomoci. Šestatřicetiletý Hayayei, otec pěti malých dětí, byl po dvaceti minutách od události prohlášen za mrtvého.

Jsou sportoviště pro paralympijské sportovce bezpečná?

Vyšetřování, co se přesně stalo a jestli byly dodrženy všechny bezpečnostní předpisy, je nyní v plném proudu. Ze stran organizátorů směrem ven k médiím plynou informace, že vše bylo v pořádku a v případě paralympijských sportovců ještě dvakrát překontrolováno. „Bezpečnost všech našich tréninkových sportovišť vždy byla a bude jednou z našich nejvyšších priorit při pořádání paralympijských akcí,“ uvedl za londýnské organizátory jeden z jejich předáků Ed Warner.

Mezinárodní paralympijský výbor měl po Hayayeiově smrti krizové setkání, ale rozhodl se pokračovat v přípravách a šampionát zahájit dle plánu.

Hayayei trpěl poruchou koordinace a soutěžil v sedě na pomocném křesle. Do paralympijských soutěží se zapojil teprve v minulém roce a mezi 16 atlety ze Spojených arabských emirátů na londýnském šampionátu mu patřilo jedno z předních míst. Podle některých komentátorů měl dokonce šanci na zisk medaile v některé ze svých disciplín.

Na pátečním zahájení byla držena za jeho smrt minuta ticha. „Všichni jsme byli zdrceni a zarmouceni touto tragickou zprávu a Abdullahovym úmrtím,“ vyjádřil se k celé záležitosti sir Phillip Craven, předseda paralympijského výboru.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek