KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Začal hon na podezřelé z útoku na tuniské muzeum

Tuniská vláda oznámila, že pátrá po třech podezřelých z útoku na tuniské muzeum Bardo. Ozbrojenci zabili nejméně 19 lidí, z nichž většina byla ze zahraničí.
...

Dva útočníci již byli zabiti

Tuniské ozbrojené síly ihned po útoku zastřelily dva z útočníků, další tři podezřelí jsou však stále na svobodě. Bylo po nich vyhlášeno pátrání. Není přesně jasné, jakou roli tito tři v útoku sehráli. "Je to zbabělý útok především zaměřený na ekonomiku Tuniska," řekl premiér Habib Essid. "Měli bychom se spojit na obranu naší země," dodal. Essid také oznámil, že při útoku bylo zraněno dalších 20 zahraničních turistů a dva Tunisané. Mezi turisty byli lidé z Kolumbie, Franci, Itálie, Japonska, Polska, či Španělska. Odvětví cestovního ruchu je klíčovou součástí tuniské ekonomiky, s miliony cizinců, kteří navštíví zemi každý rok. Útočníci udeřili oblíbenou kulturní atrakci, která se nachází v blízkosti parlamentní budovy země. Při středečním útoku se v parlamentu odehrávalo zasedání.

Turisté prchali od místa výbuchu

"Turisté se báli a běželi od místa výbuchu různými směry. Otevřeli jsme dveře a dostali jsme se ke vstupu do parlamentu," řekla jedna ze zákonodárců, Mehrezia Labidiová. Další ze členů parlamentu vypověděl, že jim při střelbě bylo řečeno, aby si lehli na zem, když vypukl boj mezi teroristy a policií. K útoku se žádná teroristická skupina zatím nepřihlásila, vyšetřovatelé si kladou otázku, zda se jednalo o ISIS. Ministerstvo vnitra řeklo prostřednictvím národního rozhlasu, že útočníci byli islamisté, ale úřady nebyly konkrétnější.

Slib věrnosti

Podle analytika terorismu Paula Cruickshanka by mohl být útok v Tunisku předzvěstí složení slibu věrnosti místních džihádistů Islámskému státu. Podle jiných analytiků existuje více možností toho, kdo za útokem mohl stát. "Mohlo to být Ansar al Šaría, což je místní skupina. Mohla to být také větev Al-Káidy v islámském Maghrebu." Vláda Tuniska s terorismem neustále bojuje, snaží se například zničit teroristické základny, které sídlí v horách Chaambi.

Autor: ElS, Zdroj: CNN
Foto: Nicolas de Camaret CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek