KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Zahraniční obchody zakazují prodej energetických nápojů dětem pod 16 let, kdy se přidáme?

Britský řetězec supermarketů Asda a německý Aldi ve svých prodejnách od března zakáží prodej energetických nápojů osobám mladším 16 let. Obě společnosti k rozhodnutí přistoupily poté, co další britský provozovatel supermarketů Waitrose oznámil, že osoby, které si po 5. březnu 2018 zakoupí v prodejnách energetické nápoje, mohou být požádány o předložení občanského průkazu.

...

Red Bull nebo Monster až od 16 let

Supermarkety Asda se staly prvním velkým maloobchodním gigantem v Británii, který představil konkrétní věkové omezení, které se týká prodeje celkem 84 nápojů s vysokým obsahem kofeinu, jež budou nově prodejné pouze osobám starším 16 let.

Aldi svůj identický zákaz představil pro všechny nealkoholické nápoje, které obsahují 150 nebo více miligramů kofeinu na 1 litr svého objemu.

Obě rozhodnutí následují po dlouhodobé kampani, kterou vedl mimo jiné i slavný britský kuchař Jamie Oliver a která běžela na základě rostoucích obav, že energetické nápoje a zejména jejich pravidelná konzumace má negativní dopady na zdraví mladých lidí.

Britská premiérka Theresa Mayová má v tuto chvíli na svém stole i návrh jednoho z dalších poslanců na plošný zákaz prodeje energetických nápojů mladým lidem po celé Velké Británii.

Oba maloobchodní subjekty v oficiálním oznámení o novém omezení prodeje energetických nápojů citovaly jako hlavní motiv právě obavy o zdraví mládeže.

Manažer korporátní zodpovědnosti společnosti Aldi Oliver King k tomuto řekl: „Věkové omezení zavádíme v reakci na rostoucí obavy z konzumace energetických nápojů mezi mladými lidmi.“

CCO (chief customer officer) společnosti Asda Adrew Murray rozhodnutí komentoval vysvětlením, že se prodejce snaží „zajistit rovnováhu mezi nabízením široké palety zboží a podporou správné věci“.

Dodal: „Nasloucháme naším zákazníkům a chceme být v této oblasti mezi prvními, kdo podpoří rodiče a učitele limitováním přístupu mladých lidí k nápojům s vysokým obsahem kofeinu.“

Chování žáků

Britský svaz učitelů NASUWT, který v prosinci 2017 volal po tom, aby školy zakázaly ve svých prostorách veškeré energetické nápoje, rozhodnutí supermarketů Asda a Aldi uvítal.

Generální ředitelka Chris Keatesová řekla: „Doufáme, že tento krok pomůže momentu naší kampaně, prostřednictvím které chceme vidět širší akci s cílem regulovat prodej [energetických nápojů].“

„Vysoký obsah kofeinu a cukru v těchto nápojích má vážné dopady na chování žáků ve školách, kde jsou učitelé nuceni vypořádávat se z důsledky jejich konzumace,“ dodala Keatesová s tím, že je ve společnosti stále „chronicky málo povědomí o efektech a dlouhodobých zdravotních dopadech těchto nápojů, které mnoho žáků i rodičů mylně považuje jen za další nealkoholické nápoje.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek