KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Západní Evropa je prakticky mrtvá,“ tvrdí polští experti na terorismus v reakci na politiku Merkelové

Bývalý zaměstnanec Centrálního vyšetřovacího úřadu v Polsku uvedl, že „západní Evropa je prakticky mrtvá“ a zároveň z toho obvinil migrační politiku Angely Merkelové. Jacek Wrona okomentoval reakci německé vlády na teroristické útoky v polském televizním pořadu po boku vojenského historika Rafala Brzeskiho.  

...

Wrona: „EU trpí kvůli své politické korektnosti“

Wrona přirovnal současnou situaci k pádu Římské říše: „Evropa je na konci své existence. Západní Evropa je prakticky mrtvá. Zdejší lidé žijí v prázdnotě, bez nápadů. Pak přijdou mladí lidé, kteří chtějí získat bohatství jako kdysi barbaři. Tu moc opravdu mají,“ řekl Wrona.

Podle bezpečnostního experta EU takto trpí kvůli své zažité politické korektnosti. „Nejhorším problémem je politická korektnost. Potřebujeme střízlivý úsudek,“ dodal bývalý zaměstnanec Centrálního vyšetřovacího úřadu.

Historik Brzeski, který byl spolu s Wronou hostem pořadu, uvedl, že nesouhlasí s reakcí německé vlády na nedávné teroristické útoky. „Němci už toho všeho mají dost, což však neznamená, že toho má dost i vláda. Jsou to dva odlišné přístupy,“ uvedl Brzeski. Doktor Brzeski obvinil Německo z „autocenzury“ po teroristických útocích a řekl, že není nic horšího než „autocenzura v žurnalistice“.

Problémem je i snadná dostupnost zbraní

Komentáře z Polska přicházejí poté, co v Německu došlo mezi 18. a 26. červencem k pěti různým krvavým incidentům.

Nejkrvavějším se stal útok v Mnichově, kdy rukou střelce zahynulo 9 lidí. Wrona na to konto uvedl, že bylo pro útočníka velice snadné získat zbraň, protože v rámci EU platí volný pohyb a „Balkán je zbraněmi zaplaven“.

Kritici obviňují kancléřku Angelu Merkelovou z její politiky otevřených dveří i z toho, že stále odmítá svůj přívětivý postoj vůči uprchlíkům změnit.

Německá vůdkyně na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že útočníci chtějí „narušit smysl pro komunitu, otevřenost a ochotu pomáhat lidem v nouzi“. Německý prezident Joachim Gauck uvedl, že chápe, proč je mnoho Němců po útocích tolik otřeseno, ale že se Německo nehodlá před útočníky sklánět.

„Nutí nás k nenávisti tak, jak jsou toho oni sami schopni,“ řekl Gauck. „Nemohou nás však držet uvězněné ve věčném strachu. I nadále zůstaneme takoví, jací jsme byli až dosud: ohleduplnou, podpůrnou společností,“ dodal německý prezident.


Autor: ElS

Zdroj: wPolitice.pl

Foto: Flickr

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek