KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Zatčení členové saúdské elity jsou po protikorupční razii drženi v luxusním rijádském hotelu

Celkem 11 saúdských princů, několik vládních ministrů a podnikatelů bylo zatčeno v rámci největší protikorupční operace v historii moderních dějin království. Nepotvrzená fotografie z místa ukazuje tyto saúdské vrchní představitele, jak leží zabalení v dekách a na tenkých matracích v jednom z nejluxusnějších pokojů hotelu Ritz-Carlton v Rijádu. 

...

Zatčení nařídil král Salmán

V sobotu v 11 hodin večer měli hosté hotelu Ritz-Carlton v Rijádu nečekaný budíček. Princové, ministři a podnikatelé, kteří pobývali v jednom z nejluxusnějších míst v Rijádu, byli společně s ostatními hosty a návštěvníky vyzváni, aby se shromáždili v hale hotelu se svými taškami. Zatímco byli ostatní hosté z hotelu odvezeni, obvinění představitelé nejvyšších saúdských vrstev museli zůstat.

V hotelu bylo zadrženo více než 30 osob, mezi nimi i pokrevní příbuzní vládců země. Pokud by se jednalo o kohokoliv jiného, skončil by po takovém obvinění v běžné vězeňské cele. Vysoce postavení členové královské rodiny spolu s ministry a podnikateli si však mohli nadále částečně „užívat“ luxusu, který jim nabízel hotel Ritz-Carlton.


Nepotvrzená fotografie z hotelu Ritz-Carlton, na níž jsou údajně zobrazeni zadržení členové nejvyšších vládních sfér země

Zatčení bylo vyhlášeno králem Salmánem  bin Abd al-Azízem a realizováno jeho synem a dědicem trůnu princem Muhammadem bin Salmánem, pro nějž byla taková rozsáhlá čistka ve vlastních řadách velice riskantním krokem. I přesto se však korunní princ za podpory amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodl k radikálnímu rozhodnutí přikročit.

Americký prezident, který je na návštěvě Asie, v jednom ze svých tweetů uvedl: „Mám v krále Salmána a korunního prince Saúdské Arábie velkou důvěru. Oni přesně vědí, co dělají.“


Mezi zatčenými byl i princ Valíd bin Talál, synovec krále Abdalláha

„Nemohl je poslat do vězení,“ řekl jeden z vysoce postavených královských úředníků. „A on to věděl, takže tohle bylo to nejdůstojnější řešení, které mohl využít,“ dodal. 

V Saúdské Arábii má urážka člena královské rodiny nebo člena vlády země obvykle nějaké důsledky. Poslání obviněných členů saúdské elity přímo do vězení by tak mohlo celou záležitost dosti zkomplikovat.

Mezi zadrženými byl i jeden z vůbec nejbohatších obyvatel země i světa princ Valíd bin Talál, či šéf saúdské Národní gardy princ Mutab bin Abdalláh. 


Princ Valíd bin Talál

Zátah byl proveden nově zřízeným protikorupčním výborem, kterému předsedá princ Muhammad bin Salmán. V jeho moci je nyní to, že může vydávat zatykače, zmrazovat majetek nebo omezit pohyb vyšetřovaných osob, jak se stalo i v tomto případě.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek