KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Zavřete všechny mešity a zakažte korán“: Předseda nizozemské pravice vydal „de-islamizační“ manifest

Předseda nizozemské pravicové Strany Svobody (PVV) Geert Wilders vydal nový manifest, který požaduje „de-islamizaci“ Nizozemska. Podle předvolebních výzkumů je Wilders aktuálně nejsilnějším kandidátem na příštího premiéra.

...

Wilders tvrdí, že by jeho návrhy ušetřily zemi několik miliard

Manifest nazvaný „Nizozemsko je opět naše“ obsahuje především tvrdý postoj pravicové strany vůči islámu. Dokument, který byl zveřejněn před všeobecnými březnovými volbami, vyzývá k uzavření všech mešit, islámských škol, k zákazu koránu i stop stavu pro imigranty z islámských zemí. Rovněž navrhuje zákaz nošení islámských závojů na veřejnosti, stejně jako zákaz všech islámských výrazů, které by mohly narušovat veřejný pořádek.

Podle Wilderse by všechna tato opatření ušetřila ve výsledku zemi 7,2 miliardy eur. „PVV bojuje proti islámu, chce uzavřít evropské hranice a ušetřit tak miliardy, které by mohly jít ve prospěch nizozemského lidu,“ uvedl Wilders ve svém prohlášení. „Můj vzkaz pro Nizozemsko: Nizozemí musí být opět naše,“ dodal pravicový politik.

Manifest se rovněž zaměřuje na Evropskou unii a na uspořádání referenda ohledně členství Nizozemska v EU. PVV rovněž vyzývá k navýšení financí pro policejní a ozbrojené síly a oproti tomu snížení financí pro zahraniční pomoc, větrné elektrárny, umění, či inovace veřejnoprávního vysílání. Vůdce Křesťanskodemokratické výzvy Sybrand van Haersma Buma nazval Wildersovy požadavky jako „naprosto bizarní a neuvěřitelné“.

Wilders je často srovnáván s Donaldem Trumpem

„Tento manifest bude nadále polarizovat holandskou společnost,“ řekl Buma. Wilders, který za podněcování k nenávisti už dvakrát stanul u soudu (v roce 2011 a 2016), se jeví jako nejpravděpodobnější kandidát na předsedu vlády (pokud jsou průzkumy veřejného mínění pravdivé). Háček je však v tom, že s Wildersem nechce jít většina nizozemských politických stran do koalice.

Nizozemský politik je často srovnáván s americkým republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem. Nejen, že mají podobný účes, ale sdílejí i obdobné názory ohledně přistěhovalecké politiky. „Kéž bychom měli tady v Nizozemsku takové politické vůdce, kteří brání svou vlast,“ uvedl Wilders na Trumpovo konto.

Wilders se nechvalně zviditelnil už v roce 2009, kdy přišel s filmem „Fitna,“ ve kterém označil Korán za „fašistickou knihu, která je spojena s terorismem“. V následujícím roce podpořila PVV menšinovou vládu v čele s Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD). Tato spolupráce však skončila v roce 2012, když chtěla VVD prosadit svá úsporná opatření.


Autor: ElS

Zdroj: Geert Wilders

Foto: © Laszlo Balogh / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek