KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Žena s odumřelým mozkem byla 123 dní uměle udržována na živu, aby porodila zdravá dvojčata

Tragicky zesnulá Frankielen da Silva Zampoli Padilha (21) z Brazílie zemřela během těhotenství v říjnu loňského roku poté, co utrpěla mrtvici. Lékaři se však rozhodli, že zachrání její devět týdnů stará embrya poté, co jejich srdce tloukla, i když jejich matka už nevykazovala žádnou mozkovou aktivitu. Žena byla uměle udržována při životě po dobu 123 dní, vůbec nejdéle v historii, aby mohla císařským řezem porodit zdravá dvojčata. 

...

Lékaři nedávali embryím šanci na přežití

Zaměstnanci nemocnice Nosso Senhora do Rocio se snažili udělat vše proto, aby dětem co nejvíce nahradili lásku jejich matky. Celý prostor, kde žena ležela, bohatě vyzdobili jejími obrazy, ještě před narozením dětem zpívali a mluvili na ně. Otec dětí označil jejich příchod na svět za „zázrak“ poté, co lékaři prohlásili, že miminka nemají šanci na přežití.


Zampoli a Frankielen spolu žili 6 let, společně vychovávali dvouletou dceru

Frankielen zahynula jen 9 týdnů po početí poté, co utrpěla krvácení do mozku. „Udělali jsme ultrazvuk embryí, o nichž jsme byli přesvědčeni, že nepřežijí. K našemu přesvědčení však byla živá i po smrti své matky,“ uvedl doktor Dalton Rivabem, vedoucí neurologického oddělení v nemocnici Nosso Senhora do Rocio.


Matka byla uměle udržována při životě

„Orgány matky byly neporušené a nadále pracovaly tak, jako by tu s námi nadále byla. Rozhodli jsme se, že ji udržíme naživu, abychom zachránili nenarozené děti. Každý den jsme je sledovali, jak rostou,“ řekl doktor. Rivabem požádal o pomoc lékaře z Portugalska, který se podobným případem již zabýval.

Stav novorozenců byl srovnatelný s běžnými předčasně narozenými dětmi

„Jedním z našich zájmů bylo udržet orgány nepřetržitě ve funkci, aby se embrya mohla nadále rozvíjet,“ uvedl doktor. Po 123 dnech se podařilo císařským řezem přivést na svět dvě zdravé děti. Ana Vitoria se narodila s hmotností 1,4 kg, zatímco její bratr Asaph vážil 1,3 kg. Jejich zdravotní stav při tom byl srovnatelný s běžnými předčasně narozenými dětmi.


Novorozenci byli tři měsíce uzavřeni v inkubátorech, nyní se o ně stará Frankielenina matka Angela Silva, zatímco jejich otec chodí do práce. „Jsem tak hrdá na svou dceru. Až do konce byla bojovnicí, která chránila své děti a dala jim život,“ uvedla hrdá babička. Zampoli Padilha, který byl se svou ženou šest let, uvedl: „Frankielen byla velkorysým člověkem. Věřím, že si ji bůh vybral za tímto účelem, aby se mohl stát zázrak,“


„Úspěch tohoto případu připisujeme skvělé týmové práci a samozřejmě i záměru božímu,“ uvedl doktor Rivabem. Ten také přiznal, že všichni včetně něho, při porodu dětí plakali.


Obě děti jsou zcela zdravé, v péči je má jejich babička

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek