KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Ženská obřízka: Počet obětí je o 70 milionů vyšší, než se předpokládalo

Nová statistika, kterou vydala organizace UNICEF (Dětský fond Organizace spojených národů), uvádí, že na světě žije na 200 milionů žen, které podstoupily obřízku. Až polovina z nich žije pouze ve třech zemích světa.
...

V mnoha zemích krutá praxe přetrvává i přes oficiální zákaz

Podle posledních celosvětových údajů, které dala dohromady organizace UNICEF, je na světě o 70 milionů více obřezaných žen a dívek, než se předpokládalo v roce 2014. K novým statistikám se dospělo hlavně díky údajům shromážděným v Indonésii, kde ženská obřízka stále převládá, i když zde byl tento zákrok zakázán už v roce 2006.

V analýze 30 zemí zveřejněné u příležitosti Mezinárodního dne nulové tolerance k mrzačení ženských pohlavních orgánů bylo uvedeno, že polovinu všech obětí ženské obřízky (anglická zkratka FGM z female genital mutilation), tvoří ženy z Indonésie, Egypta a Etiopie. Nejvyšší výskyt obřezaných žen a dívek ve věku 15-49 let je v Somálsku, kde tyto ženy tvoří 98 % populace.

Claudia Cappa, vedoucí autorka zveřejněné studie, uvedla, že data z Indonésie poukazují na to, že se zde obřízka vykonává ve větší míře, než si většina výzkumných pracovníků dosud myslela.

„V zemích, ve kterých nebyla k dispozici žádná oficiální data, jsme měli jen několik neoficiálních důkazů. Věděli jsme, že má Indonésie rostoucí populaci žen a dívek, ale údaje jsou nakonec ještě vyšší, než se očekávalo,“ řekla autorka studie. „To poukazuje na fakt, že je ženská obřízka celosvětovým problémem, nikoliv jen africkým,“ dodala.

Dokument o ženské obřízce

Mnoho dívek prochází zákrokem ve věku do 5 let

Až 44 milionů obětí ženské obřízky po celém světě je ve věku do 14 let. Většina dívek, které podstoupily zmrzačení genitálií, prošly podle UNICEF tímto bolestivým zákrokem ještě dříve, než jim bylo pět let. Například v Guineji je obřezáno 97 % všech dívek a žen ve věku 15 až 49 let, a to i přesto, že je zde obřízka oficiálně zakázána. Dívky jsou zde obřezávány proti své vůli, byl zde zaznamenán případ 5leté dívenky, která kvůli zákroku zemřela.

Dva dny poté, co v jedné z obcí oslavila křesťanská komunita Vánoce, bylo 11 dívek odvedeno do buše. Některé z nich byly kvůli zákroku odvedeny bez vědomí rodičů, některé i přes jejich protesty. Jednou z nich byla i pětiletá Kolumba, která kvůli následkům zákroku vykrvácela ještě dříve, než mohla podstoupit lékařské vyšetření,“ uvádí se ve zprávě.


Obřízka je bolestivým zákrokem, který se provádí bez umrtvení. Foto: Answer Africa

V některých zemích počet obřezaných žen klesá, celosvětově je však stále na vzestupu

Podle UNICEFu v některých zemích počet obřezaných žen klesá, za posledních 30 let došlo v Libérii k poklesu o 41 %, v Burkině Faso o 31 %, v Keni o 30 % a v Egyptě o 27 %. Celosvětově však čísla stále rostou, a to především v důsledku globálního růstu obyvatel.

K mrzačení ženských genitálií nedochází jen v rozvojových zemích, ale i v zemích západních. Díky migraci se zakořeněné kulturní zvyky přesouvají i na Západ. Například ve Velké Británii bylo zdravotnickými orgány nahlášeno 5 484 případů obřezaných žen, a to jen v období od října roku 2014 do září 2015. Podle odhadů se jedná jen o „špičku ledovce“. Předpokládá se, že v Británii žije až 137 tisíc žen a dívek, které tento zákrok většinou nuceně podstoupily. 

 

Autor: ElS

Zdroj: The Guardian

Foto: Ivan Lieman/Barcroft Media

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Sodoma Gomora, obřezávat ženy, aby nepoznaly radost ze sexu, aby trpěli při styku, aby se jim rodidla trhala při každém porodu, dívkám zažehovat a deformovat prsa, aby nebyly vyzývavé, mučení, pálení, leptání kyselinou, znásilňování, ponižování, trhání prsou kojícím matkám, párání těhotných, kopání do nenarozených lidských plodů, trhání těchto plodů na kusy a prodávání jejich orgánů na semletí pro farmaceutika, plození deformovaných bytostí neschopných plnohodnotného života. Jednou dojde k tomu, že my ženy přestaneme rodit a to definitině. Proč rodit další zrůdy? Proč neustále podstupovat takové násilí, neúctu a opovrhování lidským životem? Když to čtu, dělá se mi zle.
Bůh stvořil člověka k obrazu svému tak, aby prožil šťastný a spokojený život, aby tvořil a poznával, aby dodržoval desatero. Člověku nepřísluší ničit jeho dílo!