KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Ženy jsou napadány každý den.“ Násilí na německém festivalu vyvolalo debaty o integraci

Debatu o integraci v Německu znovu rozpoutala zpráva o dění na festivalu v Schorndorfu, kde bylo podle policie sexuálně napadeno několik žen. Případ získal pozornost především proto, že bylo na místě mnoho mužů „přistěhovaleckého původu.“

...

„Každodenní obtěžování žen není obohacením,“ řekl člen CDU

V sobotu v noci se na festivalu v Schorndorfu v Bádensku-Württembersku sešlo zhruba 1 000 mladých lidí, z nichž někteří zaútočili lahvemi na místí policejní hlídky. Nyní se začínají objevovat zprávy, že policie celý víkend přijímala hlášení od žen, které nahlásily obtěžování nebo sexuální napadení. V souvislosti s tím byli vyšetřováni iráčtí a afghánští podezřelí, což jen podpořilo debaty o špatné integraci cizinců.

Jens Spahn, člen konzervativní strany CDU kancléřky Angely Merkelové, uvedl, že události, k nimž na festivalu došlo, jen odrážejí celostátní problémy s integrací imigrantů. „Schorndorf je symbolem toho, co se každodenně děje na mnoha místech v Německu,“ řekl Spahn. „Je stále jasnější, jak velkým úkolem pro nás integrace je,“ dodal.

Spahn, který se otevřeně hlásí ke své homosexualitě, uvedl, že německá společnost riskuje, že se stane „antisemitskou, homofobní, machistickou a násilnou.“ Tvrzení, že regionální noviny každý den oznamují útoky na ženy, diskuzi ohledně integrace jen přiživuje. „Musíme tomu čelit. Příliš mnoho lidí je toho názoru, že každá jiná kultura je obohacením. Nemyslím si, že každodenní obtěžování, které ženy zažívají, je obohacením,“ řekl Spahn.

Ralf Stenger z levicové SPD na svém Twitteru na to konto napsal, že „ne všechny výstupy“ z konzervativní CDU/CSU jsou obohacením. Stenger rovněž uvedl, že skutečnost, že krajně pravicová AfD pochválila Spahnovy poznámky, „nepotřebuje žádný další komentář.“

Podle policie veřejnost dění na festivalu pouze „špatně interpretovala“

Policie ze Schorndorfu se mezitím snaží napravit to, co nazývá „špatnými interpretacemi“ své původní zprávy o schorndorfském festivalu. Policisté tak ve své nové zprávě zdůraznili, že drtivá většina z tisíce lidí, o nichž byla řeč, nebyla zapojena do hlášených zločinů. Ve zprávě bylo uvedeno, že jen zhruba 100 mladých osob bylo považováno za osoby „s vysokým potenciálem k násilí“ a že lahve vhozené na policisty pocházely z tohoto menšího davu.

V jedné chvíli dokonce vyhodil 16letý Němec lahev, která udeřila 19letého Syřana, a ten musel být následně ošetřen. Policie po těchto nepokojích zdvojnásobila ve městě počet svých sil. Na místě byl zadržen i 20letý Němec, který napadl jiného člena davu. Policie uvedla, že tento mladý muž budil velký odpor vůči policistům, přičemž se na ně pokusil znovu zaútočit 100hlavý dav. Podle vyšetřovatelů byla většina lidí v davu přistěhovaleckého původu.

Policie musela následně použít pepřový sprej a obušky, aby dav uklidnila. Celkem šest policejních aut bylo poškozeno graffiti, lahvemi i škrábanci. Policie během pětidenního festivalu zaznamenala celkem 53 trestných činů, z toho 28 bylo spácháno v noci ze soboty na neděli. Jedná se o téměř dvojnásobek počtu zločinů, k nimž došlo na festivalu vloni.

Na policii bylo nahlášeno 9 sexuálních trestných činů

Nahlášeno bylo 9 sexuálních trestných činů, z nichž tři nebyly potvrzeny. Policie v současné době vyšetřuje čtyři neznámé podezřelé a dva známé. V rámci jednoho z případů sexuálního obtěžování 25letá žena nahlásila, že ji v pátek večer někdo několikrát chytil za hýždě. Potenciálním podezřelým se stal 20letý uprchlík z Iráku, policie jej však nechala být.

V dalším z případů 17letá dívka z Rakouska uvedla, že ji v neděli v ranních hodinách někdo chytil proti její vůli a někdo ji rovněž uchopil za hýždě. Policie měla podezření na jednoho ze tří afghánských mladíků ve věku 17 až 18 let. Úřady však nemohly potvrdit původní zprávu o tom, že se tak dělo proti dívčině vůli.

Zatímco policie ve své nové zprávě uvedla, že jsou zprávy o sexuálním obtěžování na malém městském festivalu spíše výjimečné, úředníci odsoudili poznámky ze strany AfD. Tato proti-imigrační strana totiž srovnala dění v Schorndorfu se silvestrovskými masovými sexuálními útoky v Kolíně nad Rýnem.

„Není to druhý Kolín nad Rýnem ani druhý Hamburk,“ řekl starosta Schorndorfu Matthias Klopfer v rozhovoru pro televizní stanice ARD a ZDF s odkazem na násilné protesty během summitu G20.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek