KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Zimbabwe zavedlo čínský jüan jako svou zákonnou měnu

Zimbabwe oznámilo, že umožní, aby se čínský jüan stal v zemi zákonným platidlem. Čínská měna bude zavedena na oplátku za to, že Peking zruší pohledávky v hodnotě 40 milionů dolarů (téměř 1 miliarda Kč), které mu africká země dluží.
...

Zimbabwe využívalo i další cizí měny, například Americký dolar

„Čína prohlásila, že zruší naše dluhy, které jsou splatné v tomto roce. My jsme v současnosti v procesu dokončování dluhových nástrojů a jejich výpočtu,“ řekl ministr Patrick Chinamasa ve svém prohlášení. Chinamasa také oznámil, že oficiálním platidlem v Zimbabwe se stane čínský jüan. Zimbabwe se tímto krokem snaží o zvýšení obchodních vztahů s Pekingem.

Africká země opustila svou vlastní měnu (dolar) v roce 2009 po hyperinflaci, která vyvrcholila nárůstem až na 500 miliard procent a stala se nepoužitelnou. Zimbabwe pak začalo využívat různých cizích měn, a to včetně amerického dolaru a jihoafrického randu.

Čínský jüan byl k cizím měnám přidán později, ale jeho použití prozatím nebylo schváleno pro veřejné transakce na trhu s dominancí dolaru. Zavedení čínské měny bude využito k nárůstu obchodních styků mezi Čínou a Zimbabwe.

Čína se stala největším obchodním partnerem africké země

Šéf centrální banky v Zimbabwe John Mangudya jednal s Čínskou lidovou bankou, aby zjistil, zda jeho země dokáže tohoto spojení plně využít. Čína je největším obchodním partnerem africké země od doby, co se Zimbabwe izolovalo od svých západních obchodních partnerů.

Západní státy přetrhaly obchodní styky s africkou zemí kvůli rozporům ohledně dodržování lidských práv. Zimbabwe se proto obrátilo na východ. Na začátku prosince navštívil zemi čínský prezident Si Ťin-pching, když zde předsedal podepisování různých dohod, které se týkaly především modernizace a obnovy infrastruktury v Zimbabwe.

 

Autor: ElS

Zdroj: The Guardian

Foto: Huang Jingwen/Xinhua Press/Corbis

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek