KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Živočišný druh na pokraji vyhynutí: V Keni dožívá poslední bílý nosorožec

Biolog Dan Schneider sdílel na sociální síti fotografii posledního samce severního bílého nosorožce s dotazem: „Víte, jak vypadá vyhynutí?“ Na světě jsou ještě dvě samice tohoto druhu, ale na přirozený způsob početí další generace už to nestačí.  Poslední samec dožívá v keňské rezervaci Ol Pejeta, kde je přísně střežen. 

...

Poslednímu samci byl odstraněn roh, aby nelákal pytláky

Poté, co Schneider fotografii vyvěsil na Twitteru, obdržel mnoho žádostí o informace ohledně možné finanční podpory, která je k udržení nosorožců mimo jejich přirozený prostor potřeba. Schneider nasměroval zájemce na charitativní organizaci Helping Rhinos, která se snaží zajistit dlouhodobé přežití nosorožců a dalších ohrožených volně žijících živočichů.

Poslednímu samci severního bílého nosorožce jménem Súdán byl odstraněn roh, aby nelákal nelítostné pytláky, kteří kvůli nosorožčím rohům zabili mnoho Súdánových předků a rohy prodali za obrovské částky v Asii.

Někteří lidé totiž věří, že slonovina z nosorožce může vyléčit mnohé nemoci. „Jediný důvod, proč byl Súdánovi roh odříznut, je ten, aby to odradilo pytláky. Pokud nemá nosorožec žádný roh, přestává být pro ně zajímavý,“ uvedl Simor Irungu, jeden ze strážců posledního žijícího samce severního bílého nosorožce. Irungu uvedl, že jeho tým doslova riskuje své životy, aby udržel nosorožce v bezpečí.

Súdán byl dlouholetým obyvatelem královéhradecké zoo

„S rostoucí poptávkou po nosorožčích rozích a slonovině čelíme mnoha pokusům o pytláctví a i když se nám daří se vypořádat s velkým množstvím těchto pokusů, často riskujeme životy, abychom zdejší nosorožce ochránili," dodal strážce.


Súdán je pod dohledem 24 hodin denně. Foto: Barcroft

Súdán žil do roku 2009 desítky let v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové, roku 2009 byl však převezen do keňské rezervace po neúspěšných pokusech o přirozenou reprodukci. Druhý samec ve skupině jménem Suni zemřel v říjnu roku 2014 ve věku 34 let.

Súdánovi byl dokonce vytvořen profil na internetové seznamce Tinder, jejímž prostřednictvím mohou lidé přispívat na chov nosorožců skrze umělé oplodnění vajíček a donošení mláděte samicemi příbuzného druhu - nosorožce jižního. Súdán už není přirozeného páření kvůli bolavé noze schopen a jeho dvě družky jsou na to už příliš staré. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek