KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Zločiny z nenávisti zaměřené na britské mešity se za poslední rok více než zdvojnásobily

Zločiny z nenávisti zaměřené na mešity ve Velké Británii se podle nejnovějších údajů v loňském roce více než zdvojnásobily. Incidenty zahrnují urážlivé graffiti, slaninu pohozenou u dveří, násilné útoky na věřící i hrozby bombovými útoky či žhářství. 

...

Za stejné období loňského roku bylo zaznamenáno o 63 případů méně

Britské policejní síly zaznamenaly v období od března do července tohoto roku celkem 110 zločinů z nenávisti namířených proti místům, kde se odehrávají muslimské bohoslužby. Ve stejném období roku 2016 se jednalo pouze o 47 takových případů.

Rasistické obtěžování zaměřené na věřící i hrozby bombovým útokem patří mezi nejčastější formy zločinu vůči muslimské komunitě. Pachatelé také často rozbíjejí okna mešit či aut zaparkovaných před nimi. Policie zaznamenala i fyzické útoky na věřící, dva případy žhářství a dvě stížnosti na slaninu ponechanou u dveří mešity.

V červnu letošního roku došlo dokonce k teroristickému útoku zaměřenému na muslimy, jednalo se o incident v mešitě Finsbury Park v Londýně, kdy útočník najel do davu muslimů vycházejících z mešity. V červenci pak byla při žhářském útoku zničena mešita v Manchesteru, tentýž měsíc dostaly tři další londýnské mešity výhružku bombovým útokem.


Nejčastějším terčem útoků jsou mešity. Foto: Muslim Press

K největšímu nárůstu útoků došlo v Manchesteru

Skutečný počet zločinů z nenávisti zaměřených proti mešitám však bude pravděpodobně ještě vyšší díky rozdílům v policejních statistikách i skutečnosti, že v daných číslech nejsou zahrnuty záznamy všech bezpečnostních složek.

Zpráva, která vychází z údajů 42 policejních složek ve velké Británii, poukazuje na to, že celkem 25 z nich zaznamenalo nárůst trestných činů z nenávisti. Vůbec největší nárůst zaznamenala policie v Manchesteru, kde došlo v květnu k teroristickému útoku, při němž zahynulo 22 lidí a několik desítek dalších bylo zraněno.

„Útoky na jakoukoliv náboženskou skupinu nebo menšinu jsou ohavné,“ uvedla britská poslankyně Diane Abbottová s tím, že takovéto útoky budou „odsouzeny všemi slušnými lidmi.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek