Finance

Pandemie zvýšila poptávka po rekreačních nemovitostech

Zájem je o rekreační nemovitosti zejména v okolí větších měst.
. Od začátku pandemie nového koronavirusu roste trend vyhledávání rodinných domů a rekreačních nemovitostí, a to zejména v okolí větších měst.

Pro TASR to uvedl realitní portál Nehnuteľnosti.sk. Důvod vidí v izolaci a v tom, že lidé by nyní chtěli bydlet raději v domě a mít kousek pozemku, aby mohli vyjít i ven.

Poptávka se během pandemie zvýšil
Nejvíce lidí klikalo na nabídky rekreačních domů, chat či chalup v bratislavském regionu, kde portál zaznamenal téměř 405 000 zobrazení, což znamenalo 2,26-procentní nárůst oproti předchozímu období.

Jak pro TASR uvedl analytik realitních unie (RÚ) Vladimír Kubrick, mimo města to táhne lidi, kteří pracují z domu, nebo rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit koupi rodinného domu ve městě.

„Takzvané druhé bydlení si však může dovolit zejména bonitnější část obyvatelstva. Při nulových úrokových sazbách na vkladových účtech bank je rekreační nemovitost často i bezpečným přístavem pro hotovost,“ vyjádřil se Kubricka.

Lidi podle jeho slov zajímají zejména chaty nebo chalupy, které se dají obývat celoročně, a ke kterým se dá autem dostat z místa trvalého bydliště přibližně do jedné hodiny.

„Zájem o rekreační nemovitosti je tradičně nejvyšší během jara, aktuálně pro blížící se zimu obchodování s nimi klesá,“ dodal analytik.

Zájem nejen o luxus
Kubrick radí při zájmu o takovou nemovitost využít virtuální či videoobhliadku, protože mnohé z nich se nacházejí na odlehlejších místech. Zároveň si myslí, že realitní makléř by měl spolu s nemovitostí odprezentovat i lokalitu.

„Pokud zájemce přichází zdaleka, nemusí mít přehled o tom, jaké sportovní, turistické, či rekreační možnosti okolí chaty či chalupy nabízí, kde je nejbližší obchod, lékárna, zastávka hromadné dopravy. Právě to může výrazně ovlivnit rozhodování kupujícího,“ dodal.