Rady a Tipy

Chcete psát knihu? Vyhraďte si na práci speciální místo

Vyhradit si speciální místo na práci má celou řadu výhod. Tu nejdůležitější ale pocítíte až po několika týdnech intenzivního odporu.

Věděli jste, že pro produktivní psaní je potřeba vybrat správné místo? Takové, kde odvedete práci a nebudete lenošit. Proč je to ale tak důležité? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Proč mít speciální místo?

Pokud se podíváte na žebříčky knih, zjistíte, že každý den vychází prakticky desítky nových děl. To je obrovské kvantum práce, které na první pohled může působit jednoduše. To ale rozhodně není pravda. Kromě samotného psaní vás totiž bude čekat spousta práce okolo, kterou nikdo neuvidí. Desítky, spíše stovky hodin, které se nepřetaví v žádný řádek ani slovo. Aby taková práce šla vůbec psychicky snášet, potřebujete k tomu speciální místo ve vašem domě.

Pro psaní knihy totiž potřebujete především klid. Ten si můžete navodit například poslechem hudby. Mnohem lepší je ale vytvořit si rutinu, kterou budete každý den opakovat. Naučíte tak mozek, že tohle místo se rovná práci, a on se na ní bude automaticky soustředit. Vy nebudete muset zbytečně vydávat energii navíc k tomu, abyste se vůbec do psaní nutili. Celý proces si tak výrazně zjednodušíte.

Jednodušší práce díky zvyku

A to je hlavní důvod, proč si ve svém domě dedikovat místo speciálně pro psaní. Nejčtenější knihy a jejich autoři to tak dělají. Především ti nejproduktivnější. Protože pokud by každý den museli bojovat se svou hlavou, tolik práce by nikdy nemohli odvést. Přesvědčovat svou mysl o tom, že byste měli pracovat, je totiž často namáhavější než práce samotná.

Speciálním místem pro psaní si tak výrazně zjednodušíte život. Zpočátku to sice bude velice obtížné, mnohdy až otravné. Váš mozek se bude snažit vzdorovat. Jenže když tomu odoláte, během několika týdnů si vytvoříte zvyk, jehož plody budete sklízet prakticky celý život. A až se vaše dílo dostane mezi nejoblíbenější knihy například na ČBDB.cz, budete za tento zvyk nesmírně vděční.