Pro ženy

40. týden těhotenství aneb Příchod na svět se blíží!

Termín porodu sice nikdy není do poslední chvíle stoprocentně jistý, ale ve 40. týdnu již jde „do tuhého“. Na druhou stranu není důvod k panice, ani kdyby miminko s příchodem na svět otálelo. Některé děti si totiž rády ještě chvíli polenoší v bříšku až do 42. týdne. Teprve poté lékaři zvažují, jestli není vhodné porod vyvolat.

Stává se však i to, že se lékař rozhodne pro vyvolání porodu už v průběhu 40. týdne. Obvyklým důvodem je, když při poslední kontrole narazí na nějakou anomálii – anebo v případě vícerčat.

V této finální fázi těhotenství se již těhotná žena důvěrně seznámila s různými nepříjemnostmi v podobě oteklých končetin a možná i obličeje – vyskytovat se mohou stále, a to až do porodu. To samé platí o pálení žáhy. Matnou vzpomínkou je i klidný spánek, a proto je vhodné hodně odpočívat a relaxovat. A určitě se nevyhýbejte (bezpečným) aktivitám, které vám dělají radost – zapomenete díky nim na nepříjemné pocity a uvolníte se.

Co se týče vývoje miminka, v této fázi je již všechno hotové a připravené. Životně důležité orgány a systémy jsou plně vyvinuté a drobeček už jen přibírá na váze a rostou mu nehty a vlásky. Naopak se pozvolna vytrácejí jemné chloupky (lanugo) a mázek.

Velikost miminka zhruba odpovídá vodnímu melounu. Na konci 40. týdne těhotenství je dlouhé asi 50 cm a váží kolem 3,5 kilogramu.

Určitě je vhodné nezanedbat přípravu na porod. Pořiďte si nepromokavý potah na matraci nebo podložku pro případ, že by praskla plodová voda. Tento potah najde využití i po porodu kvůli krvácení v šestinedělí.

Zaměřte se také na pohyby miminka. Pokud zaznamenáte, že se dlouho nehýbe, nebo naopak ucítíte nezvykle silné pohyby, neváhejte a konzultujte situaci s lékařem, případně se rovnou vydejte do porodnice. Většinou je vše v pořádku, ale je lepší být v bezpečí.

Bližší informace o tom, jak nástup porodu trochu urychlit či poznat blížící se porod, najdete na portálu Modrý koník.