Rady a Tipy

Cestování autem, autobusem, vlakem a letadlem – jaké jsou výhody a nevýhody těchto způsobů cestování

Někteří rádi cestují autem, někteří letadlem, někteří volí ekologičtější variantu a cestují za dobrodružstvím vlakem nebo autobusem. Ať už patříte do kterékoliv z těchto kategorii, každá z nich má své plusy i mínusy, na které se tady podíváme blíže.

Cestování autem

Každý, kdo má auto ví, že tento způsob cestování je nejpohodlnější. Auto můžeme kdekoliv zaparkovat, můžeme vyjet o jakémkoliv čase a nemusíme se stresovat kvůli zpoždění se na vlak, autobus nebo letadlo, můžeme jet prakticky kdekoliv a zastavit kdykoliv potřebujeme. Auto sebou přináší taky větší komfort, protože si toho můžeme s sebou vzít víc a nemusíme se tahat z těžkými věcmi vlakem nebo jiným dopravním prostředkem.

Podívejme se tedy i na nevýhody cestování autem. Pokud jste už jeli někdy autem delší trasu, pak dobře víte, že pokud jste jediný řidič nebo je trasa příliš náročná, není to zrovna pohodička a může to být dost unavující. Je to taky dost nákladný způsob dopravy – čím delší cesta, tím více paliva spotřebujete a tím více zaplatíte. Pokud jedete někam, kde je to velmi oblíbené přes turisty, jedete po dálnicích nebo projíždíte přes města zřejmě narazíte na dopravní zácpy a čekat v zácpě pak můžete i několik hodin, než budete moct pokračovat v jízdě.

Cestování vlakem

Cestování vlakem nabízí větší pohodlí, zvlášť pokud si trochu připlatíte za dobré místo, kde vás nebude nikdo otravovat. Pokud cestujete někam daleko a jedete i v noci, můžete si koupit místo v lůžkovém nebo lehátkovém kupé a klidně se vyspat. Cestování vlakem je taky jedna z nejvíc ekologických variant, protože je šetrnější k přírodě a našemu okolí. Během cesty můžete i relaxovat, už nejste řidič sedící za volantem, ale můžete si v klidu číst knížku, pracovat, sledovat krajinu nebo poslouchat hudbu, sledovat seriály a filmy.

Nevýhodou tohoto způsobu cestování je určitě jízdní řád. I když se vlaky můžou opozdit, stejně nemáte tu jistotu, že vlak bude opožděn, a měli byste čekat na nástupišti s takovým předstihem, aby vám vlak neujel. Taky může být problém, že vlaky do dané stanice či destinace nejezdí zrovna často a pokud se zpozdíte, může to být opravdu velký problém. Ceny se taky můžou dost lišit a za některé jízdenky dáte víc než za letenky. Cesta vlakem taky může být dost dlouhá, zvlášť pokud cestujete daleko a k tomu má vlak zpoždění.

Cestování autobusem

Autobusové jízdenky vás vyjdou často levněji než letenky či vlakové jízdenky. Autobus se taky zvládne dostat do míst, kde normálně letadla nelétají nebo vlaky nejezdí, což je určitě velká výhoda, pokud cestujete do menšího městečka či vesnice, kde nemají vlakové nádraží ani letiště. K tomu v autobuse skoro vždy potkáte někoho, kdo si k vám přisedne a v takovém případě můžete potkat nové, zajímavé lidi a zažít neobyčejnou cestu.

Nevýhodou cestování autobusem je to, že stejně jako auto může uvíznout v dopravní zácpě, k tomu ještě má omezenou povolenou rychlost, takže je pomalejší nežli auto nebo vlak. V autobuse taky nemůžete čekat bůhvíjaké pohodlí, pokud je autobus zkonstruovaný tak, aby pobral co nejvíc cestujících, pak se pravděpodobně budete s někým mačkat na jednom místě, nebude tam moc prostoru pro nohy a delší cesta může být pro někoho za takových podmínek utrpením. Vše bude záležet na tom, jakého dopravce si zvolíte.

Cestování letadlem

Výhodou tohoto cestování je rychlost přemístění se z jednoho místa na druhé. Je to určitě ta nejlepší volba pro daleké cesty, jelikož už za pár hodin budete tam, kam jste chtěli přicestovat. Taky nabízí různé úrovně cestování, od low cast po comfort, takže je jenom na vás, jaký komfort při cestování si zaplatíte. Během letu taky máte možnost využít obsluhy a rychlého občerstvení, podle úrovní pak máte dodatečné služby jako televize s filmy apod. S letadlem můžete cestovat po celém světě, i přes oceány.

Nevýhodou tohoto způsobu cestování jsou často ceny, jaké zaplatíte za letenky. Na delší vzdálenosti se cestovat letadlem může vyplatit více než vlak nebo autobus, na kratší ne vždycky trefíte levné letenky. Pokud chcete vědět, jaké levné letenky můžete aktuálně koupit, stáhněte si kiwi.com do mobilu nebo se podívejte na webovou stránku, na buykers.cz si najděte svůj kiwi promo kód a použijte ho při nákupu letenky. Dalšími nevýhodami jsou bezpečností kontroly, které mohou být zdlouhavé nebo ekologický dopad na přírodu.

Každý způsob cestování má své výhody a nevýhody, záleží na vás, jestli vám více záleží na komfortu, poznávaní nových míst a lidí nebo na přírodě a její prosperitě. Užijte si své cesty za dobrodružstvím!