Bydlení

4  tipy, jak zútulnit interiér

S přicházejícím podzimem trávíme více času doma a je důležité, abychom se tu cítili dobře a pohodlně. Přečtěte si čtyři tipy, jak vytvořit útulný domov, do kterého se budete rádi vracet.

Správné světlo

Jak se zkracují dny a prodlužují noci, je v interiéru méně přirozeného světla, což může působit skličujícím dojmem. Centrální osvětlení je poté mnohdy agresivní, obzvláště, je-li zapnuté po celé odpoledne a večer. Zamyslete se proto nad několika úrovněmi osvětlení. „V dnešní době lze pořídit světla, která mají několik poloh. Světlo lze ztlumit nebo dokonce změnit barvu svícení. Také je dobré pořídit stojací či stolní lampy. Velkým hitem jsou i nejrůznější světelné provazy a na podzim by samozřejmě neměly chybět svíčky,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Bytové textilie

Nejvíce opomíjenou bytovou textilií je kusový koberec. Ten přitom dovede dokreslit jedinečnou a útulnou atmosféru. Má navíc tu výhodu, že při jeho výběru můžete popustit uzdu fantazii. „I když jste fanoušci minimalismu a celý byt máte sladěný v umírněných tónech, koberec na podlaze může být barevný nebo může mít nejrůznější divoké vzory. V podzimním období se budou krásně vyjímat koberce okrové nebo vínové barvy. Kusový koberec vždy umístěte pod nábytek, nikoli vedle. Pravidlo je, že alespoň přední nohy nábytku by měly být na koberci,“ vysvětluje Anke Glut. Hřejivou atmosféru vykouzlí i závěsy, nejrůznější deky a přehozy.

Živé květiny

Nezapomínejte interiér doplnit živými květinami, a to jak těmi řezanými ve váze, tak pokojovými rostlinami. Před jejich pořízením je však důležité si položit otázku, kolik péče jste ochotni jim věnovat. „Často se u klientů setkávám s tím, že pořídí velké množství pokojových rostlin, o které se pak ale neumí moc postarat. Před jejich koupí je tak dobré se poradit například v zahradnictví o tom, kolik času či světla daná rostlina potřebuje. Zároveň je potřeba si uvědomit, že součástí rostliny jsou i květináče. Ty se musí hodit nejen ke květině, ale i k interiéru. Pracujte se stylem vašeho domova,“ dodává Anke Glut.

Čtecí či relaxační koutek

Na podzim se lidé vrací ke čtení či k různým kreativním a relaxačním činnostem. Není-li tomu jinak i u vás, zkuste si takový koutek zařídit. „Takový koutek může mít mnoho podob. Může to být křeslo s polštáři, lampičkou a malým stolkem. Může to být nová polička u sedací soupravy s knihami nebo různými dekoračními předměty. Může to být meditační koutek. Fantazii se meze nekladou. Zapátrejte uvnitř sebe, co vás naplňuje a jakou činností chcete trávit čas doma a podle toho si váš osobní koutek zařiďte,“ uzavírá Anke Glut.