KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Google hodlá od příštího roku využívat výhradně obnovitelné zdroje energie

Společnost Google oznámila, že hodlá od roku 2017 využívat pro svůj provoz jen obnovitelné zdroje energie. Technologický gigant má totiž stejnou spotřebu energie jako metropole San Francisco. Nyní však u Googlu chtějí využívat pouze větrnou a solární energii. 

...

Cílem společnosti Google je, aby se v jejích stopách vydal celý svět

Google už navázal spolupráci s řadou dodavatelů obnovitelných zdrojů, kteří společnosti poskytují ekvivalent energie získané z fosilních paliv. Americká firma v současnosti investuje celkem do 20 projektů s obnovitelnými zdroji po celém světě, z nichž se některé nacházejí v USA, v Chille či ve Švédsku. Nákupem této energie Google kompenzuje finance, které utratí za fosilní paliva.

Gigantická společnost ve svém blogu uvedla, že investování do splnění cíle odebírat energii pouze z obnovitelných zdrojů je „jen začátkem“. Viceprezident společnosti Urs Hölzle, který má na starosti technickou infrastrukturu, uvedl: „Díky energii z obnovitelných zdrojů jsme začali snižovat naši uhlíkovou stopu, která vede ke změně klimatu. Jsem nadšený z toho, že mohu oznámit, že v roce 2017 bude Google odebírat 100 % energie z obnovitelných zdrojů.“

„Naším konečným cílem je vytvořit svět, kde budou čistou energii využívat úplně všichni,“ dodal viceprezident. Společnost uvedla, že její zásoby obnovitelné energie jsou chráněny proti cenovým výkyvům jiných druhů energií, například ropy. Google jen za minulý rok spotřeboval 5,7 TWh elektřiny, což by vystačilo pro napájení města se 300 tisíci obyvateli.

Někteří kritici tvrdí, že se jedná jen o trik

Společnost rovněž tvrdí, že její výdaje za energii z obnovitelných zdrojů budou mít za následek investice do infrastruktury v hodnotě 3,5 miliard dolarů (86 miliard Kč). Tato infrastruktura bude financována po celém světě, dvě třetiny budou ve Spojených státech. Google se tak stane největší světovou korporací, která odebírá čistou energii.

Někteří pozorovatelé však uvedli, že se jedná pouze o trik a že společnost je a bude napájena z fosilních paliv. Centrála společnosti Google sídlí v Kalifornii a má více než 10 000 zaměstnanců. Firma má celkem 13 datových center a 70 poboček po celém světě, kde pracují tisíce zaměstnanců na statisících počítačů.

Ostatní techničtí giganti se také snaží snížit své emise uhlíku. Například Microsoft, doufá, že do roku 2018 bude využívat až polovinu energie z obnovitelných zdrojů, zatímco Amazon už nyní využívá 40 % energie z těchto zdrojů.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: Roman Boed/Flickr

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek