KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Jsou ženy skutečně placeny za stejnou práci méně než muži?

Britská veřejnoprávní stanice BBC se 19. července letošního roku ukázala v nepříznivém světle, když publikovala jména svých zaměstnanců, kteří vydělávají celkem zhruba 195 000 dolarů ročně (4,2 milionu Kč). Na tom ještě není nic hrozného, horší jsou spíš rozdíly v platech mužů a žen. Bylo zjištěno, že některé zaměstnankyně vydělávají mnohem méně za stejnou práci než jejich mužští vrstevníci. 

...

Ženy v BBC mají téměř o 30 % nižší platy než muži

Rozčilené ženy sepsaly po analýze svých platů petici, v níž uvedly, že se jedná o jasný důkaz, že jsou zaměstnankyně BBC méně placeny než mužští zaměstnanci, a to „za tutéž práci.“ Přestože je průměrný plat žen ve Velké Británii o 29 % nižší než průměrný plat mužů, tento rozdíl vyplývá především z rozdílu v postavení zaměstnanců uvnitř firem i povahy úkolů, které daní zaměstnanci plní.

Dle údajů získaných od 8,7 milionu zaměstnanců po celém světě, které shromáždila poradenská společnost Korn Ferry, ženy ve Velké Británii vydělávají na stejné pozici jako muži pouze o 1 % méně. Podobně nízký nesoulad byl pak zaznamenán ve většině evropských zemí.

Problémem je spíše to, že muži zaujímají vyšší pracovní pozice

Tato čísla rozhodně nemají za cíl ukázat, že se na trhu práce neobjevuje diskriminace. Problémem totiž nejsou rozdíly v platech žen a mužů ve stejných pozicích, ale spíše to, že muži obvykle obsazují vyšší pozice než ženy.

Co se týče rozdílů v BBC, v podobných společnostech po celé Evropě je situace dosti podobná. Podle Korn Ferry panují rozdíly v 15 z 16 firem v databázi této poradenské společnosti. Například ve Španělsku a Německu mají ženy s nejvyšším postavením o 15 až 20 % menší plat než jejich mužští kolegové.

Nový zákon ve Velké Británii nyní požaduje, aby všechny středně velké a velké firmy publikovaly údaje o rozdílech v odměňování zaměstnanců. Vzhledem k reakcím na rozdíly v BBC by však bylo pro firmy moudřejší, kdyby tato data raději vůbec nevydávaly. Pak se totiž ukáže, že se jedná o problém. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek