KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Lze poznat teroristu podle jeho tváře? Izraelská firma k tomu vyvinula nový software

Izraelský technologický start-up Faception tvrdí, že umí jednoduchým způsobem odhalit nejen teroristy, ale třeba i pedofily nebo dokonce úspěšné hráče pokeru jen pomocí analýzy jejich tváře.

...

Počítačový rozbor tváře odhalí rysy osobnosti

Startupová firma Faception oznámila, že ve spolupráci s předními izraelskými bezpečnostními agenturami pomáhá se svým novým software s předcházením potenciálním hrozbám.

Izraelská společnost, která byla založena teprve v roce 2014, využívá počítačového snímání a dalších technologií k rozpoznání lidských charakterů. Tvrdí, že podle obličeje tak odhalí celou řadu osobnostních rysů a typů.

Zatím program rozlišuje celkem 15 různých lidských charakteristik, jako je například extrovert, génius, akademický vědec, profesionální hráč pokeru, hráč binga, pachatel úřednického typu, pedofil nebo terorista. Společnost Faception navíc na svých internetových stránkách píše, že software umí rozlišit jakékoli lidské chování, které vychází z lidské DNA.

Podle šéfa společnosti Shaie Gilboi je právě DNA klíčovým prvkem celého vynálezu. „Naše osobnost je určena naší DNA a odráží se i v naší tváři. Je to určitý druh signálu,“ řekl Gilboa pro list Washington Post.

Společnost při vývoji programu využívala rovněž výsledků výzkumu z oblasti sociologie a biologie. Zmiňuje především studii Univerzity v Edinburghu o výzkumu genetických vlivů na osobnost prostřednictvím zkoumání jednovaječných i dvouvaječných dvojčat.

Software správně odhadl 9 z 11 pařížských útočníků

Hlavním cílem vývoje nového software je podle společnosti Faception posílení bezpečnosti. Lze jej však rovněž využít ve finančnictví, marketingu nebo třeba při vývoji umělé inteligence.

Použití své technologie k rozpoznání teroristů firma demonstrovala na příkladu loňských teroristických útoků v Paříži. „Pomocí naší technologie jsme bez jakékoliv nápovědy identifikovali jako potenciální teroristy devět z jedenácti aktérů pařížských útoků. Díky tomu nyní spolupracujeme s přední izraelskou bezpečnostní agenturou,“ oznámila společnost Faception.

center>

Start-up se rovněž pochlubil svým úspěchem na pokerovém turnaji, kde z 50 hráčů software vytipoval celkem čtyři jako nejlepší. Dva z nich následně skutečně pronikli do turnajového finále a umístili se v nejlepší trojici. K tomuto zjištění programu stačilo porovnat dostupné fotografie amatérských hráčů pokeru s databází pokerových profesionálů.

Gilboa pro list Washington Post dodal, že produkt jeho společnosti aktuálně pracuje se zhruba osmdesátiprocentní přesností, což znamená, že v jednom z pěti případů označení nějaké osoby za teroristu nebo pedofila se mohou mýlit.

Principy těchto postupů vzdáleně připomínají praktiky frenologie – pseudovědy z 19. století, která hlásala, že osobnostní rysy souvisejí s tvarem lebky a opírala se o ní tehdejší rasistické teorie.


Experti se obávají etických důsledků využití této technologie v praxi a rovněž pochybují, zda nejde o pouhou počítačovou pseudovědu.

„Důkazů o přesnosti těchto metod je zoufale málo,“ pochybuje profesor psychologie na Univerzitě v Princetonu Alexander Todorov, který se mimo jiné zabývá výzkumem výrazů lidské tváře.


Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: Faception / YouTube

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek