KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Moderní otroctví? Přísady do bonbónů Haribo tvořeny v „nelidských“ podmínkách

Německý tvůrce cukrovinek Haribo se ocitl v centru kritiky poté, co byl vydán dokument o pracovních podmínkách těch, kteří získávají suroviny pro ikonické gumové medvídky a další bonbóny této značky. Podle kritiků tito lidé pracují za podmínek, které „lze nazvat otroctvím.“

...

Lidé na plantážích nemají toalety a vodu musí pít z okolních řek

Společnost, která denně produkuje více než 100 milionů sladkostí, byla obviněna z vytváření „nelidských“ podmínek pro zaměstnance v dokumentu nazvaném Markencheck. Pořad, který byl součástí vysílání veřejnoprávní stanice ARD, byl vysílán tento týden.

Dokument se zaměřil na výrobu karnaubského vosku známého také jako palmový vosk, který je získáván v Brazílii. Jedná se o látku, která zajišťuje, že jsou gumoví medvídci lesklí a zabraňuje tomu, aby se k sobě tyto bonbóny lepily. Vosk je ve formě tvrdých žluto-hnědých vloček široce používán v kosmetickém, potravinářském i farmaceutickém průmyslu.

Vosk se nachází na listí rostlin, které se nacházejí pouze v některých částech Brazílie, například v Piaui či Ceaře. Pracovníci, kteří vosk získávají z plantáží nacházejících se hluboko v džungli, uvádějí, že nemají žádný pevný plat. Jeden z místních zaměstnanců uvedl, že si může vydělat maximálně 12 dolarů denně (260 Kč). Tito lidé, z nichž jsou někteří nezletilí, nemají přístup na toalety a mnohdy pijí vodu pouze z okolních řek.                                            

„Dělníci jsou považováni za věc, jedná se s nimi hůře než se zvířaty,“ uvedl úředník z brazilského ministerstva práce. Úředník poznamenal, že ministerstvo obdrželo četné stížnosti na hrozné pracovní podmínky, „které lze nazvat otroctvím.“ Dokument se rovněž věnuje špatnému zacházení s prasaty, jejichž kůže se využívá pro zpracování želatiny do bonbónů Haribo.

Společnost Haribo hodlá celou záležitost prošetřit

Videozáznamy z farmy v severním Německu ukázaly prasata s otevřenými vředy a abscesy, která podle ARD zřejmě žijí ve svých vlastních exkrementech. „Je téměř cynické, že výrobek, který je částečně vyráběn za takových krutých podmínek pro zvířata, má formu roztomilého zvířete,“ uvedla organizace pro ochranu zvířat s názvem Tierretter ve svém prohlášení.

Firma Westfleich, která se zabývá zpracováním prasečích kůží, uvedla, že kůže používána k výrobě želatiny pochází výhradně ze „zdravých“ zvířat. Firma Haribo už se vyjádřila k pracovním podmínkám ukázaným v dokumentu a označila je za „nepřijatelné.“

„Jsme připraveni prověřit náš dodavatelský řetězec mimo naše přímé dodavatele - jinými slovy - za hranicemi právního rámce. Pokud se ukáže, že je třeba situaci naléhavě řešit, budeme vás o tom informovat,“ stálo v prohlášení firmy Haribo.

Společnost však uvedla, že dokument ARD neposkytl podrobnosti o názvech jednotlivých podniků, které špatně placené pracovníky v nevyhovujících podmínkách zaměstnávají. Německá pobočka organizace Amnesty International, která dokument viděla, uvedla, že je právem státu, aby nad takovými věcmi dohlížel. „Pokud dojde k porušování lidských práv, musí být poskytnuta náprava a náhrada,“ uvedla ekonomická expertka pro německou pobočku Amnesty International Lena Rohrbachová. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek