KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Pár z USA koupil celou ulici za 2 miliony Kč, nyní chce vydělávat na pronájmu parkovacích míst

Mladá dvojice provedla zřejmě nejúspěšnější obchod s nemovitostmi v San Franciscu. Koupila totiž ulici, kde se nachází 38 luxusních domů poté, co za ni místní výbor několik desítek let neplatil daň z nemovitosti ve výši 14 dolarů ročně. Pár chce nyní vydělávat peníze na pronájmu zdejších parkovacích míst. 

...

Místní obyvatelé o prodeji svých pozemků nevěděli dva roky

Tina Lamová a Michael Cheng se stali majiteli silnice, chodníku a dalších veřejných prostor v ulici v San Franciscu poté, co zdejší správní rada neplatila daň ve výši 14 dolarů za rok. Pro obyvatele zdejších domů, které stojí v průměru 5,1 milionu dolarů, to byl šok.

Lamová, která se narodila na Tchaj-wanu a Chang původem z Hongkongu, se s možností odkoupit ulici setkali poprvé v dubnu roku 2015, když se poohlíželi po nemovitostech v San Franciscu. 

Zjistili, že nejprestižnější ulice ve městě Presidio Terrace se ocitla v dražbě, protože místní sdružení vlastníků nemovitostí za posledních 30 let neuhradilo každoroční daň z pozemků ve výši 14 dolarů. Ulice tak byla na prodej kvůli neuhrazení pouhých 994 dolarů za daně, pokuty a úroky. Tina a Michael ji odkoupili za 90 000 dolarů (necelé 2 miliony Kč)


Presidio Terrace je velice luxusní čtvrtí

Pár, jenž žije ve vzdálenosti 45 kilometrů od San Francisca (v San José), nabídl za ulici nejvyšší cenu v hodnotě 90 100 dolarů, aniž by nemovitost nejdříve zkontroloval. Během posledních dvou let byli obyvatelé ulice zaneprázdněni svými běžnými činnostmi, aniž by si uvědomili, že silnice, chodníky, ostrůvky, rostliny i palmy vlastní mladý pár.

Ironií je, že prodej domů v této ulici až do roku 1948 příslušel pouze lidem bílé pleti. Během těch posledních dvou let, kdy bylo ticho po pěšině, se Tina a Michael poohlídli po způsobech, jak ze svého majetku něco vytěžit. Nakonec se shodli na tom, že si budou za celkem 120 parkovacích míst účtovat „přiměřené nájemné.“


Domy v ulici mají cenu od 100 milionů Kč a výš

Sdružení majitelů podalo kvůli nenahlášené aukci žalobu na město

Zdejší obyvatelé se o ztrátě svých pozemků dozvěděli až letos dne 30. května, kdy byli kontaktováni s tím, zda mají zájem o koupi. Dozvěděli se, že důvodem, proč sdružení vlastníků nezaplatilo účty, bylo to, že městské vyhlášky byly adresovány účetnímu, který neměl s ulicí nic společného od 80. let.

„Byl jsem šokován, když jsem se dozvěděl, že se něco takového stalo. Jsem hluboce znepokojen tím, že se někdo rozhodl využít situace a koupit naši ulici a naše chodníky,“ řekl jeden z majitelů zdejšího domu, který si nepřál být jmenován.


Spokojení majitelé ulice Tina a Michael

Ostatní obyvatelé si pak stěžovali například na to, že je město o plánované aukci vůbec neinformovalo. Mluvčí města Amanda Friedová však byla neoblomná. „Devadesát devět procent vlastníků nemovitostí v San Franciscu ví, co je třeba a řádně a včas platí daně. Navíc udržují svou poštovní adresu aktuální,“ řekla Friedová.

Sdružení majitelů domů se však stále snaží o to, aby byly výsledky aukce anulovány. To však není nic snadného, protože k prodeji došlo už před dvěma lety. Sdružení proto podalo žalobu vůči městu i proti páru, který ulici koupil.  

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek