KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Veganská kavárna zavedla 18% daň pro muže v rámci „boje proti nerovnosti“

Melbourneská kavárna zavedla „mužskou daň“ pro své zákazníky, zatímco nabídla přednostní místa k sezení ženám. To vše ve jménu rovnosti. Mezitím se však na internetu objevily výzvy k bojkotu tohoto opatření. 

...

Daň vyplývá ze zprávy odhalující roční rozdíl mezi platy australských mužů a žen

Kavárna Handsome Her chce svým jednáním upozornit na značné rozdíly v tom, jak jsou ve světě práce odměňováni ženy a jak muži. Svým mužským zákazníkům tak hodlá účtovat 18% daň. Majitelka kavárny Alexandra O’Brienová, která sama sebe označuje za „feministku, ale nikoliv pouze v žertu,“ uvedla, že daně jsou účtovány pouze jeden týden v měsíci a nejsou povinné.

Cedule, která oznamuje pravidla kavárny. Ženy mají přednost, muži zaplatí 18% daň. Vzájemný respekt platí pro obě strany.

„Pokud by lidé tuto daň odmítli zaplatit, nebo pokud by ji konkrétně muži odmítli zaplatit, pak je rozhodně nevyhodíme,“ uvedla O’Brienová. A proč zrovna 18 %? Jedná se totiž o rozdíl, který byl popsán ve zprávě vládní agentury pro rovnost Workplace Gender Equality Agency z roku 2016. Zpráva totiž uvedla, že ženy v Austrálii vydělávají ročně jen 82 % toho, co muži.

Někteří muži vyzývají k bojkotu kavárny

„Dnes k nám přišla žena se svými dvěma dcerami, a když přišla na záchod, všimla si tam ozdobných kamenů ve tvaru vulvy a nálepek na téma ženské periody. Poděkovala nám za to, co děláme a řekla, že se jedná o krásné místo, kam mohla přivést své dcery,“ řekla nadšeně majitelka veganské kavárny.

Výtěžek z „mužské daně,“ by měl podle Alex putovat do rukou organizace Elizabeth Morgan House, která pomáhá domorodým ženám a dětem. Kavárna pak bude pomáhat různým dalším charitativním organizacím po celý rok. Jenže tento počin vyvolal i hněv. Někteří muži vytvořili stránky na Facebooku, které vyzývají k bojkotu kavárny kvůli diskriminaci mužů.

 „Navštívil bych Austrálii jen z toho důvodu, abych bojkotoval tohle místo!" napsal jeden z odpůrců mužské daně

Navzdory těmto iniciativám však daň dosahuje pozitivních výsledků. „Mně se na tom líbí to, že to přiměje muže, aby se nad tím pozastavili a tak trochu zpochybnili své privilegium,“ řekla O’Brienová.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek