KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
jidlo

Máte deprese? Možná za to může fast food

Američtí vědci zjistili, že nadměrná konzumace rychlého občerstvení může vést ke zhoršení psychického zdraví a úzkostem.

...

Vědecká studie publikovaná v listu Nutritional Neuroscience uvádí, že mladí dospělí mezi 18 a 29 lety měli při konzumaci rychlého občerstvení více než třikrát do týdne zvýšený stres a mnohem větší úzkosti a deprese, než ti, kteří fast food nekonzumovali.

Při výzkumu se ukázalo, že za depresemi a celkově zhoršeným psychickým stavem jedinců konzumujících fast food mohou nasycené tuky v pokrmech. Dospělí mezi 18 a 29 lety, kteří konzumovali málo masa (méně než třikrát týdně), přitom vykazovali podobné stavy, když měli více depresí a trpěli úzkostmi. Podobně přitom dopadla i studie z Velké Británie, o které jsme informovali v srpnu. Britští vědci v ní zjistili, že nedostatek vitamínů a minerálů nacházejících se ve větší míře v živočišné stravě (například B12, železo, zinek a omega-3-mastné kyseliny) vede ke zhoršení funkcí nervové soustavy a může vést k depresím.

Tým vědců z Binghamtonu v New Yorku vedený Linou Bedgache také zjistil, že zvýšená konzumace ovoce a snížená konzumace uhlohydrátů u dospělých nad 30 let vedla ke snížení depresivních stavů. Ovoce má totiž velký podíl antioxidantů, které podporují funkci mozku.


Řešením problému by podle vědců mohla být takzvaná Středomořská dieta, která obsahuje všechny potřebné látky pro správnou funkci těla a mozku – polynenasycené mastné kyseliny, minerály jako zinek z celozrnných obilovin, mléka a masa, hořčík z listové zeleniny a vitamíny B, E a C ze zeleniny, ovoce a mléčných produktů.

Ačkoliv je podle Liny Begdache vliv stravy na funkci mozku velmi individuální, existuje podle ní výzkum, který poukazuje na zlepšení psychického stavu již po dvou týdnech vynechání rychlého občerstvení. Na spojení mezi stravou a psychickým stavem dali koneckonců již naši středověcí předci, když na zvýšení libida jedli vejce, hovězí maso či granátová jablka a na uklidnění naopak čekanku. Když jim nebylo do smíchu, sáhli po datlích či bezu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek