KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
jidlo

Nejlepší restaurace světa? Naleznete ji na břehu Seiny v Paříži

Nejlépe hodnocenou restaurací podle La Liste se již druhým rokem stala pařížská restaurace slavného šéfkuchaře, který se objevil v televizních pořadech jako Masterchef či Pekelná kuchyně.

...

Již druhým rokem se na prvním místě prestižního seznamu nejlepších restaurací světa La Liste objevila restaurace šéfkuchaře Guye Savoye. Restaurace nacházející se v centru Paříže na levém břehu Seiny od gastro kritiků a průvodců získala téměř neuvěřitelných 99,75 bodů ze 100. Za jedenáctichodové menu s názvem „Barvy, Textury a Chutě“ v restauraci pojmenované prostě „Guy Savoy“ zaplatíte 395 euro, tedy asi 10 tisíc korun.

Mezi nejzajímavější položky na menu restaurace patří vyhlášená artyčoková polévka s černými lanýži či křehká brioška z těsta filo s houbami a modrý humr upravený ve „studené páře“. Guy Savoy přitom pochází ze skromných podmínek. Jeho otec byl městským zahradníkem v malém městě Bourgoin-Jailleau, zatímco jeho matka v nedalekém Lyonu provozovala bufet s rychlým občerstvením.


Předtím, než se Guy Savoy dal na vaření, se učil jako čokolatiér. Později se stal učněm bratrů Troisgrosových v jejich restauraci poblíž Roanne. U samotného Savoye se pak učil i slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsay. Guy Savoy se v roce 2014 objevil i v jednom díle jeho pořadu Pekelná kuchyně.

Seznam nejlepších restaurací světa La Liste je odpovědí na britský seznam 50 nejlepších restaurací a sami tvůrci La Liste označují za „více exaktní a důvěryhodný“. Letošní vítězové budou formálně vyhlášeni na slavnostní recepci v Paříži v pondělí 4. prosince 2017. Čtyřicet předních světových šéfkuchařů bude následně pozváno do Elysejského paláce, kde se potkají s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.


Již nyní dostupný seznam nejlepších restaurací světa zahrnuje další dvě francouzské restaurace. Pařížskou Alain Ducasse au Plaza Athénée (99,25 bodů) a La Vague d‘Or v Saint Tropez (99 bodů). Na vrchních příčkách se mimo jiné objevila restaurace Kyo Aji nacházející se v japonském Minato, newyorský Le Bernardin či italská Osteria Francescana v Modeně. S rovnými 98 body se v prestižním seznamu umístila i londýnská restaurace Gordona Ramsayho.

V seznamu nechybí ani Michelinskou hvězdou oceňovaná pražská restaurace Alcron. Podnik ve Štěpánské ulici, jemuž šéfuje Roman Paulus, si vysloužil úctyhodných 83,25 bodů ze 100, což je vzhledem k vysoké světové konkurenci nezanedbatelný úspěch.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek