KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
jidlo

Vegetariánství může způsobovat deprese

Stravujete se převážně rostlinnou stravou a zároveň vás trápí deprese? Ačkoliv je vegetariánský způsob stravování často spojován s fyzickými a psychickými benefity, nová studie z Velké Británie tvrdí, že rostlinná strava může způsobovat i závažné psychické onemocnění.

...

Studie, jíž se účastnilo téměř 10 tisíc mužů, zjistila, že nedostatek minerálů, vitamínů a mastných kyselin v rostlinné stravě může způsobovat deprese. Vitamíny a minerály jako B12, železo, zinek a omega-3 mastné kyseliny jsou totiž nezbytné pro funkci nervové soustavy a v rostlinné stravě se přirozeně objevují méně než v jídelníčku všežravců. 

Testovaní vegetariáni a vegani (veganů bylo ve studii málo a byli spojeni do větší skupiny vegetariánů) měli naopak zvýšený příjem omega-6 mastných kyselin, u nichž je prokázáno, že vedou právě k depresím. 

Vegetariáni a vegani mají navíc často zvýšený i příjem estrogenu ze sójových produktů a tím, že konzumují tolik zeleniny, se do jejich těla dostává i více pesticidů.


Práci vědců však i tak musíme brát s rezervou. Nejen, že účastníky studie byli jen muži, navíc šlo výhradně o partnery právě těhotných žen, neboť studie je součástí dlouhodobého výzkumu zdraví rodičů a dětí. I tento rodinný stav může sklony k depresím samozřejmě ovlivnit, i když vědci tvrdí, že u testovaných brali v potaz i počet dětí, pracovní postavení a rodinnou anamnézu a spojení s rostlinnou stravou stále převažovalo.

Výsledky studie si ovšem můžeme vyložit i tak, že lidé s depresí mohou více inklinovat právě k vegetariánské stravě a snažit se tímto způsobem stravování svou nemoc vyléčit, přičemž deprese přetrvají. 

Nakonec je však jasnou zprávou to, že pokud jste vegetariány či vegany, měli byste tuto změnu stravování konzultovat se svým lékařem a brát doplňky stravy. Například vitamín B12 je totiž výhradně živočišného původu a jiné studie dokázaly, že jeho doplnění u vegetariánů a veganů může deprese a sklony k nim snížit až o 50 %.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek