KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

7 největších chyb, jakých se můžete dopustit na dovolené v cizině

Nedotýkejte se hlav v Thajsku, nenaznačujte gestem OK v Brazílii. Turistům, kteří si nezjistí potřebné informace o zemi, kterou se chystají navštívit, hrozí, že se dopustí přinejmenším kulturního trapasu. V horším případě můžou dokonce skončit ve vězení. Stačí k tomu opravdu málo: třeba udělat nevhodné gesto, nebo si v restauraci třeba jen špatně objednat pití.

...

Zatímco některé druhy nevhodného chování jsou stejné po celém světě, někde můžete místní obyvatele urazit něčím, co se u vás doma dělá naprosto běžně, aniž by to vzbuzovalo jakoukoliv větší pozornost.

V průzkumu otevřené internetové sociální sítě Reddit její uživatelé prozradili některé z největších chyb, jakých se v jejich rodné zemi nebo městě dopouštějí turisté. Tady je 7 nejpalčivějších chyb cizinců z celosvětově oblíbených turistických destinací:

1) Toto gesto v Británii nedělejte

Písmeno V vytvořené ukazováčkem a prostředníčkem znázorňuje v americké znakové řeči mír, vítězství nebo třeba číslo dvě. Avšak ve Velké Británii, Irsku, Austrálii a na Novém Zélandě jde v případě, pokud má autor gesta dlaň otočenou směrem k sobě, o hrubou urážku.

Jeden z uživatelů Redditu napsal: „Je to podobné, jako když někomu ukážete prostředníček. Ale většina lidí u nás si je vědoma toho, že když to udělá cizinec, není to s velkou pravděpodobností myšleno jako urážka, ale může za to jeho neznalost naší kultury.“


Tohle gesto zejména v zemích britské koruny raději nepoužívejte

Mírové „véčko“, pokud je děláno s dlaní otočenou ven, je v naprostém pořádku. Jen Američané a Kanaďané často dělají chybu, když ho v tomto tvaru užívají k vyjádření čísla dvě.

2) V Thajsku nesahejte lidem na hlavu

Thajsko patří k nejpopulárnějším turistickým cílům v Asii, ale návštěvníci by to neměli při setkáních s místními obyvateli rozhodně přehánět s vřelostí. Jeden z Thajců na Redditu varoval turisty: „Nedotýkejte se lidí na hlavách. Je to nejvyšší část těla, a proto je považována za posvátnou.“

V Thajsku je rovněž považováno za hrubě neslušné ukazovat nohou na Buddhovu sochu a turisté riskují dokonce pobyt ve vězení, pokud svým jednáním jakkoliv urazí thajského krále Bhumibola Adulyadeje.


„Za šlápnutí na thajskou bankovku můžete skončit ve vězení. Je na ní zobrazena králova tvář a je to proto považováno za jeho zneuctění (šlápnutím na jeho podobiznu jako byste říkali, že ho nenávidíte). Každopádně si tím pořizujete jednosměrnou jízdenku do nevábného vězení,“ napsal na Redditu jeden Thajec.

3) Nedrážděte královniny strážce v Anglii

Vojáci z královniny stráže jsou populární atrakcí pro návštěvníky Buckinghamského paláce a Whitehallu, ale nejsou pouhými rekvizitami pro fotografování.

Uživatelé Redditu byli varováni, aby tyto vojáky oblečené v červené uniformě a čepicích z medvědí kožešiny nedráždili. „Jsou to skuteční vojáci a ne jen pouhé dekorace. Můžete si je zblízka prohlížet, ale neobtěžujte je,“ napsal na Redditu jeden z Britů. Na YouTube koluje celá řada videí turistů, kteří se snaží strážce Buckinghamského paláce rozptylovat, rozesmát nebo jinak vyprovokovat. Ne všechny tyto situace však končí úsměvem a pořízením směšného snímku do alba.

4) Nepoužívejte v Brazílii gesto „OK“

Jeden z Brazilců na Redditu vysvětlil, proč by turisté vůbec neměli v Brazílii používat gesto „OK“.


Když Američané u nás udělají prsty symbol „OK“, znamená to: Uhni, ty jseš ****. Proto to raději vůbec nedělejte, abyste ještě náhodou nevyprovokovali potyčku. Jde to velmi snadno.“ napsal Brazilec.

5) Neobjednávejte si tento drink v Irsku nebo Severním Irsku

V severoamerických barech je běžné objednat si „irskou nástražnou bombu do auta“, což je panák irského smetanového likéru a whisky nalitý do piva Guinness. Mezi americkou mládeží jde o oblíbený koktejl. Tento název nápoje je ale vzhledem k minulosti teroristických útoků v Irsku a Severním Irsku velmi urážlivý a Irové takovou objednávku mohou snadno považovat za provokaci.

To samé platí i pro označení „černý“ a „opálený“ pro mix tmavého a světlého piva. Stejně se totiž říkalo Irským královským rezervním oddílům, které smutně prosluly brutálními zásahy během irské války za nezávislost. Místo toho si raději vždy objednávejte míchané pivo „půl na půl“.

6) Neukazujte na Středním východě svá chodidla

Na Středním východě je urážlivé ukazovat svoje chodidla nebo podrážky svých bot. Jeden z uživatelů Redditu o tom napsal: „Při svém pobytu na Středním Východě jsem zaznamenal, že místní považují ukazování podrážek bot (například, když si vsedě zkřížíte nohy) za urážku. Přitom jsem viděl, že většina cizinců to nevědomky zcela běžně dělala.“

Další uživatel jej doplnil: „Když na Blízkém východě hodíte směrem k někomu botu, je to považováno za to samé, jako byste jej udeřili. Chodidlo je zde považováno za „nejspodnější“ část těla a vy jste po člověku hodili něčím, co se po dlouhou dobu dotýkalo vašeho chodidla.“

7) V USA, Kanadě a Švédsku se přezouvejte

V jednotlivých zemích platí různá pravidla ohledně sundávání bot při návštěvě. „Když přijdete na návštěvu ve Spojených státech, tak se nejdřív podívejte na zem. Když u dveří leží boty, tak se pravděpodobně jedná o dům, kde se kvůli snazšímu úklidu přezouvají,“ popsal jeden z Američanů svoji zkušenost na Redditu. „Rozhodně neplatí, že se žádný Američan doma nepřezouvá a chodíme doma všichni běžně v botách.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek