KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

9 důvodů, proč některé lidi komáři štípou víc než ostatní

Krevní skupina, metabolismus, cvičení, barva košile nebo třeba pití piva. To vše má vliv na skutečnost, že někteří z nás jsou v létě pro komáry obzvlášť přitažlivou a neodolatelnou potravou.

...

Vracíte se z letních výletů s mnoha komářími štípanci, zatímco vaši přátelé vyvázli bez úhony? Nebo se při kempování v noci pravidelně probouzíte se svědícími kotníky a zápěstími, i když další táborníci nemají ani štípanec? Nejste v tom sami.

Podle odhadů patříte mezi 20 procent lidí, kteří komáry velmi lákají a pravidelně schytávají více štípanců než ostatní. Kromě repelentů (nedávno bylo zjištěno, že někteří komáři se časem vůči nim stávají imunní) navíc aktuálně neexistuje žádný účinný lék, který by lidem náchylnějším na komáří štípnutí pomohl.  

Vědci nicméně objevili hned několik faktorů, které mají lidé přitahující komáry víc než ostatní společné a mají přičinění na tom, že komárům tito jedinci vích „chutnají“. Tady je 9 nejčastějších příčin:

Krevní skupina

Výzkum ukázal, že když komáři po kousnutí vysají z naší krve bílkoviny, zjistí, že některé krevní skupiny jim chutnají více než ostatní. Podle jedné ze studií komáry lidé s krevní skupinou 0 lákají téměř dvakrát více než lidé s krevní skupinou A. Ten, kdo má krevní skupinu B, je v na tomto žebříčku někde uprostřed. Asi 85 procent lidí navíc neustále vysílá přes svou kůži chemické signály, takže komáry obecně lákají i lidé, kteří se více potí.


Oxid uhličitý

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak komáři lokalizují svoji oběť, jsou emise oxidu uhličitého v lidském dechu. Používají k tomu speciální orgán ve svém sosáku, kterým dokážou ucítit oxid uhličitý na vzdálenost až 50 metrů. Kvůli tomu jsou lidé, kteří vydechují více oxidu uhličitého, častěji pod útokem tohoto otravného hmyzu. To je rovněž příčinou toho, proč děti mívají zpravidla méně štípanců než dospělí.

Cvičení a metabolismus

Kromě oxidu uhličitého pátrají komáři po svých obětech i prostřednictvím kyseliny mléčné, kyseliny močové a amoniaku, které obsahuje lidský pot. Přitahují je taktéž lidé s vyšší tělesnou teplotou. Proto je pravděpodobné, že hmyz častěji zaútočí na jedince například po namáhavém cvičení, protože vylučuje kyselinu mléčnou a má zahřáté tělo. Někteří lidé mají navíc geneticky předurčenou větší tvorbu kyseliny močové a dalších látek, a tak jsou pro komáry mnohem přitažlivější.


Kožní bakterie

Další výzkumy ukazují, že přitažlivost pro komáry ovlivňují i různé druhy a množství bakterií, které se běžně vyskytují na naší pokožce. Například studie z roku 2011 potvrzuje, že nadměrné množství určitých bakterií na naší kůži komáry spolehlivě přivolá. Překvapivě je však zřejmě pro komáry méně atraktivní pokožka, kde se mísí hodně různých druhů bakterií. Proto nás možná komáři tak často štípou do noh a kotníků, kde se přirozeně vyskytují rozsáhlejší kolonie stejných bakterií.

Pivo

Jedna ze studií prokázala, že k nalákání komárů stačí vypití pouhého jednoho malého piva. Vědci se domnívají, že je to kvůli lihu, který je následně obsažen v potu nebo kvůli zvýšení tělesné teploty během odbourávání alkoholu v těle. Tyto domněnky však zatím nebyly spolehlivě prokázány, takže zvýšená přitažlivost pijáků piva pro komáry dosud zůstává záhadou.

Pivo, Sklo, Alkoholické, Alkohol, Drink, Nápoj, Džbánek

Těhotenství

Několik studií prokázalo, že těhotné ženy v průměru schytají přibližně dvakrát více komářích bodnutí než ostatní lidé. Způsobuje to pravděpodobně nešťastná souhra dvou faktorů: těhotné ženy vydechují asi o 21 procent více oxidu uhličitého obsaženého v dechu a mají přibližně o 0,7 stupně Celsia vyšší tělesnou teplotu.

Barva oblečení

Může vám to  připadat absurdní, ale komáři kromě čichu využívají k hledání svých obětí i zrak. Čili nošení výrazných a křiklavých barev (především černé, tmavě modré nebo červené) může komáry nalákat. Alespoň to pro televizi NBC sdělil lékařský entomolog z Floridské univerzity James Day.

Genetika

Genetické faktory jsou podle některých odhadů až z 85 procent zodpovědné za to, jak moc jsme nebo nejsme přitažliví pro komáry bez ohledu na to, zda jde o krevní skupinu, metabolismus nebo jiné faktory. Prozatím bohužel neexistuje žádný způsob modifikace těchto genů.


Přírodní repelenty

Vědci zkoumají možnosti vývoje nové generace repelentů proti hmyzu. Snaží se přitom najít odpověď na otázku, proč část lidí komáry vůbec nepřitahuje. Pomocí chromatografie izolují jednotlivé chemické látky, které tito lidé vylučují. Vědci z britské Rothamstedské výzkumné laboratoře zjistili, že lidé, na které komáři přirozeně nejdou, skutečně vylučují určitou směs látek, které komárům „nevoní“. Přidání těchto látek do pokročilých repelentů by mohlo pomoci odradit komáry dokonce i od těhotných žen s krevní skupinou 0, které hodně cvičí a nosí černé oblečení.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek