KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Belgičané vymysleli způsob, jak přetvořit moč na pivo pomocí solární energie

Zatímco Ježíš údajně dokázal proměnit vodu ve víno, vědci z Belgie přišli na způsob, jak recyklovat lidskou moč a vytvořit z ní oblíbený alkoholický nápoj. Vědci zjistili, že mohou tuto přeměnu navíc provést jen za pomoci solární energie. 

...

Technologii by mohly využívat rozvojové země

K pokrokovému objevu došlo na belgické univerzitě v Ghentu. Recyklaci moče provádí zdejší vědecký tým za pomoci speciálního stroje, jehož součástí je solární ohřívač vody a membrána, která z moči tvoří pitnou vodu. Tato recyklovaná voda je pak využita k výrobě piva.

Přeměna moči ve vodu nevyžaduje žádnou elektrickou energii, systém by tak mohl být díky minimálním nákladům provozován po celém světě. Přístroje by nejvíce využily zejména rozvojové země, které trpí nedostatkem vody i financí.

Na festivalu v Ghentu bylo z moči vyrobeno 1 000 litrů vody

Zázračný stroj byl prvně plně využit na hudebním festivalu v Ghentu, z moči účastníků zde bylo recyklováno neuvěřitelných 1 000 litrů vody. Ochutnali byste však tuto vodu i přes ujištění o její nezávadnosti? Klíčem k úspěšné transformaci moči na vodu je podle vědců oddělení draslíku, dusíku a fosforu.

Projekt počítá s tím, že by své speciální solární přístroje instaloval například na fotbalových stadionech, v nákupních centrech nebo na letištích.

První takto recyklovaná voda však byla využita k výrobě piva. „Říkáme tomu „from sewer to brewer“ (z kanálu do pivovaru),“ uvedl Sebastiaan Derese, výzkumný pracovník univerzitního týmu, který se na vývoji recyklačního stroje podílel.


Autor: ElS

Zdroj: Thomson Reuters Foundation News

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek