KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Co nám mapy Google Street View mohou říci o nerovnosti příjmů?

Automobily již takřka od svého vzniku představují kromě dopravního prostředku také symbol společenského statusu. Pokud máte přepychové auto, lidé si budou myslet, že jste bohatí.

...

Ačkoli chlubení se nóbl věcmi má obvykle účel zapůsobit na své sousedy, nová studie zjistila, že typy aut, které se nacházejí v určité komunitě lidí, nám mohou napovědět skutečné údaje o výši příjmu, demografii a existenci platové nerovnosti v dané oblasti.

Jeden z těchto vzorců například říká, že čím více aut zahraničních značek se v sousedství nachází, tím vyšší je zde průměrný příjem. To možná nezní tak překvapivě, nicméně tou překvapující částí je, že všechny tyto informace nebyly nasbírány ručně člověkem, ale pomocí algoritmů prozkoumávajících mapy Google Street View. Tento nový přístup může zásadním způsobem ovlivnit rozsáhlý sběr údajů o příjmech v budoucnu.

Rychlejší a levnější způsob provádění demografických průzkumů

Studii provedli analytici z kalifornské Stanfordovy univerzity a byla publikována minulý měsíc. Výzkumný tým sestavil algoritmus, který prošel 50 milionů snímků z Google Street View z 200 amerických měst. Tento algoritmus rozpoznal rok, model a značku každého auta na každém snímku, a to dokonce i v případě, že byly zčásti zakryty jinými objekty či zachyceny ze špatného úhlu. Výsledky byly následně porovnány s údaji American Community Survey, což je průzkum, při kterém tazatelé chodí od domu k domu a sbírají údaje od pohlaví a vzdělání až po zaměstnání a volební preference. Provedení tohoto průzkumu stálo 250 milionů dolarů (5 miliard Kč).


Díky srovnání výsledků pak výzkumníci mohli přesně určit řadu demografických ukazatelů jako příjem, rasa, a dokonce politické názory, a to vše na základě typ automobilů, které se v dané komunitě nachází.

Podle výsledků studie se v oblastech s vysokým mediánem příjmu domácnosti nachází většinou japonské a německé vozy (zejména vozy značky Lexus). Oblasti s nižším mediánem příjmu domácnosti pak byly spojeny spíše s vozy americké výroby jako Buick, Oldsmobile či Dodge.

Využití umělé inteligence k analýze aut na snímcích Google Street View by mohlo poskytnout rychlejší a také levnější způsob, jak určit oblasti, kde je nerovnost příjmu nejzávažnější. Jedná se o poměrně zásadní záležitost, protože sčítání lidu a průzkumy, které podobná data obvykle shromažďují, jsou velmi pracné, časově náročné a také drahé.

Nejde jen o auta

Timnit Gebruová, hlavní autorka studie, uvádí, že krátce od její publikace byl její tým již kontaktován politology, kteří chtěli údaje využít. „Informace, které máme, by mohli potenciálně rozšířit i o jiné věci než auta, a získat tak přesnější a včasnější výsledky pro demografické účely,“ napsala Gebruová.


A ačkoli výsledky dodávají kredit myšlence, že typ auta, které řídíte, o vás jisté věci vypovídá, Gebruová upozorňuje: „Nemyslím si, že všechny země mají takové asociace mezi auty a lidmi jako ve Spojených státech. V jiných státech může například existovat silný vztah mezi jistým druhem oděvu a dalšími výrazy kultury.“

„Co bych chtěla, aby tato studie lidem řekla, není nutně myšlenka, že zde existuje silný vztah mezi automobily a lidmi, ale že sociologové mohou za pomoci výpočetní techniky potenciálně využívat snímky ke zkoumání kultury,“ podotýká Gebruová.

Kromě otázek peněz a nerovnosti se jiné země pomocí umělé inteligence a snímků podobných jako z Google Street View snaží zjistit více o lidech, kteří v dané oblasti žijí, v aspektech, které tradiční průzkumy měřit nemohou. Zdravotní výzkumníci z Kanady například analyzují snímky z Google Street View, aby získali více informací o souvislosti mezi jistými nemocemi a zelení či úrovní znečištění v dané oblasti.

Takže dokud zde budou technologické firmy, které zachycují snímky našich životů, domů a aut, naše platy a tajemství mohou být dostupnější, než si myslíme.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek