KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Desetiletý hacker úspěšně napadl Instagram

Desetiletý chlapec z Finska získal odměnu ve výši 10 000 dolarů (240 000 korun) za to, že objevil bezpečnostní chybu v Instagramu, celosvětově populární sociální síti na sdílení fotografií.

...

Společnost chybu rychle opravila

Chlapec Jani, který by se správně ještě tři roky neměl na tuto sociální síť připojovat, našel na Instagramu chybu, díky které mohl mazat libovolné komentáře a popisy zveřejněné jinými uživateli.

Společnost Facebook, která je vlastníkem Instagramu, oznámila, že problém byl po jeho odhalení „rychle“ vyřešen. Jani byl za svoji bystrost odměněný – stal se nejmladším nositelem odměny od Facebooku nazvané „Bug Bounty“, prostřednictvím které Facebook odměňuje všechny, kterým se podaří najít v jeho službách technické chyby (bugy).

Mladý Fin chybu v aplikaci našel v únoru a Facebook o svém nálezu informoval e-mailem. Bezpečnostní specialisté Facebooku následně Janimu zřídili testovací účet, na kterém jim chlapec svůj objev bugu potvrdil a dokázal.

Facebook za nalezené chyby již vyplatil více než 100 milionů

Jani žije v Helsinkách a pro finské noviny Iltalehti prozradil, že peníze plánuje použít na nákup nového kola, fotbalové výbavy a počítačů pro své bratry.

Facebook pro BBC sdělil, že v rámci projektu na odhalování bezpečnostních chyb Bug Bounty od roku 2011 vyplatil pozorným počítačovým nadšencům již 4,3 milionu dolarů (více než 100 milionů korun).

Finanční odměny pro bezpečnostní profesionály, ke kterým jak vidno mohou patřit i malé děti, nabízí i řada dalších firem. Chtějí tak hackery a IT nadšence motivovat k tomu, aby zjištěné nedostatky či mezery v ochraně raději oznamovali přímo jim a nepokoušeli se je prodat na černém trhu.


Autor: jil

Zdroj: BBC News

Foto: Flickr

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek