
Skupina nadšenců se svolením agentury NASA zveřejnila několik fotografií, které Jupiter zachycují dosud nevídaným způsobem.

Když jsou data ze sondy přijata na Zemi, musí zpravidla projít kalibrací a opravou aspektů jako úhel kamery, rozostření, barevnost a jas. V minulosti vesmírné snímky zpracovávali samotní vědci z NASA. Při misi Juno však agentura zaujímá jiný postoj, v rámci něhož spolupracuje s amatérskou vesmírnou komunitou, která se podílí na zpracování dat.
Tato spolupráce ale podle Erin Blakemoreové z časopisu Smithsonian nezahrnuje pouze konečné vyčištění snímků, NASA se totiž s internetovou komunitou astronomů také radí, které části planety má vyfotografovat. Jak píše Blakemoreová, toto začlenění bylo mnohem více než pouhé gesto s účelem zaujmout veřejnost.
Mezi jednotlivými blízkými průlety kolem plynného obra se sonda od planety vzdálí až do bodu, kdy je obtížné rozeznat její znaky. NASA však spoléhá na pozemní pozorovatele, kteří ji mohou pomoci s určením zajímavých znaků či jevů, které si sonda následně prohlédne zblízka.
Jak Bartelsová dále uvádí, tým mise Juno předal zpracování surových snímků skupině amatérských vesmírných nadšenců s názvem JunoCam Committee. Kdokoli z řad veřejnosti si nyní může snímky stáhnout a upravovat je. Někteří lidé si také opatřili umělecké licence, aby následně vytvořili například snímky planety v duchu Monetových děl či psychedelické verze jevu známého jako Velká rudá skvrna.
Další lidé však byli při zpracovávání snímků věrnější pořízeným datům a snažili se zvýraznit atmosférické znaky či skutečné barvy plynného obra. Jedním z těchto oddaných nadšenců je také Seán Doran, který upravováním 20 snímků ze sondy Juno strávil 5 hodin. Výsledky jeho práce jsou uchvacující.
„Tyto záběry Jupiteru budí nejen obdiv, ale také trochu strach. To prostředí je tak nehostinné, ale zároveň tak nádherné na pohled. Naše mozky opravdu nejsou naprogramovány, aby pochopily obrovské rozlohy odhalené těmito blízkými portréty pořízené sondou Juno – musíme je abstrahovat,“ řekl Doran pro Rae Paolettovou z amerického internetového magazínu Inverse.
Všechny snímky včetně nově přidávaných lze najít na webové stránce mise Juno. Sonda bude blízké průlety kolem Jupiteru uskutečňovat každých 53 dní nejméně do července 2018, kdy její mise končí. Do té doby však, doufejme, zachytí ještě mnoho z jeho nevšední krásy.
Komentáře (0)