KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

FOTO: Ruský fotograf zachytil snímky opuštěných sovětských raketoplánů v kazašské poušti

Následující fotografie ukazují ruské raketoplány z dob Sovětského svazu, které byly ponechány osudu v opuštěném hangáru v kazašské poušti.

...

Uvnitř opuštěného sovětského skladiště, které leží poblíž kosmodromu Bajkonur a 200 km od Aralského moře, byly nalezeny dva testovací raketoplány. Oba byly součástí sovětského vesmírného programu s názvem Eněrgija-Buran, který byl roku 1993 ukončen, přičemž ani jeden z nich se nakonec do vesmíru nepodíval.

Uvnitř hangáru byla nalezena také nosná raketa Eněrgija, která měla vynést raketoplán Buran na oběžnou dráhu. Dle plánů Sovětského svazu měla raketa konkurovat americké raketě Saturn V, která vynesla loď Apollo na Měsíc.


V hangáru se nacházejí oba raketoplány Buran, které neúspěch svého vesmírného programu přežily.


Pohled na vstupní otvor do jednoho z raketoplánů.

Ruský autor fotografií Alexander Kaunas řekl, že aby se dostal do hangáru a mohl pořídit snímky nepoužitých raketoplánů a raket, musel ujít téměř 40 km pouští.

Raketoplány Buran měly, podobně jako kosmické lodě NASA, motory umístěné vzadu a dvě křídla pro řízené přistání zpět na Zemi. Sovětský model však zvnějšku silně připomínal americký raketoplán Columbia, což vyvolává spekulace, že v jeho vývoji sehrála roli také jistá špionáž. Jak americký, tak sovětský raketoplán měly navíc stejný tvar a velikost, strukturu svislé ocasní plochy a dokonce také podobné barvy.Nosná raketa Eněrgija, která měla raketoplán Buran vynést na oběžnou dráhu Země a být tak sovětskou odpovědí na americký Saturn V. Díky zrušení programu však nikdy neodstartovala.


Dokumenty, které se objevily na konci 90. let, odhalily, že KGB ukradla americké návrhy raketoplánů ze 70. a 80. let, což Kremlu umožnilo sestrojit věrnou kopii amerického systému.


Sovětský raketoplán Buran byl v mnoha ohledech velice podobný americkým raketoplánům. Dnes je tato podobnost připisována úspěšné špionáži a odcizení amerických plánů sovětskou KGB.


Program Eněrgija-Buran byl zahájen v roce 1976 a jeho cílem bylo vytvořit opakovaně použitelný raketoplán schopný provádět operace na oběžné dráze a poté se vrátit zpět na Zemi. Nicméně po jednom bezpilotním vesmírném letu v roce 1988 byl projekt přerušen v důsledku rozpadu Sovětského svazu v roce 1993.

Raketa Eněrgija, kterou Kaunas na svých snímcích zachytil, byla navržena sovětskou kosmickou agenturou jako startovací systém a pohon raketoplánu Buran. V opuštěném hangáru leží nehybně od roku 1991. Přestože je vyrobena z ultralehkých kovů, váží 2400 tun. Na oběžnou dráhu však byla schopna vynést až 100 tun nákladu.

Hangár se nachází poblíž kosmodromu Bajkonur, který je dodnes využíván k vypouštění kosmických lodí Sojuz.Kaunas, který je filmovým režisérem, byl po nalezení raketoplánů nadšený a v opuštěné oblasti strávil 3 noci. Řekl: „Je zábava nacházet místa, na která se lidé nemohou dostat, činí to mé fotografie unikátními. Než jsme se k raketoplánům dostali, šli jsme téměř 40 km pouští s obřími batohy.“

„Šli jsme celou noc, protože celá oblast je stále zabezpečena a nechtěli jsme, aby nás ve dne někdo na cestě uviděl. Když jsme vešli do hangáru, byla tam taková tma, že jsem nemohl raketoplány najít ani s pomocí svítilny.“


Opuštěný hangár v kazašské poušti nedaleko Bajkonuru, kde se opuštěné pozůstatky sovětského projektu raketoplánu dodnes nacházejí.

„Myslel jsem, že jsem ve špatné budově, ale náhle jsem ve světle spatřil křídlo Buranu. Při prvním pohledu na něj jsem si pomyslel: „to je obrovské“.


Kaunas, který prozkoumal také další podobné hangáry a skladiště, varoval, že spaní v těchto budovách může být obtížné. „Přestože jsme tam byli sami, necítili jsme se tak. Moc jsme nemluvili, a když jsme něco potřebovali, šeptali jsme.“

„Strávili jsme v kosmodromu tři noci a každou z nich jsme nemohli usnout, protože nás budil každý zvuk ptáků či větru. Bylo to jako spát v domě s duchem, duchem SSSR,“ dodal.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek