KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Google v rámci vývoje učí svůj systém umělé inteligence sestavovat perfektní recept na sušenky

Google se pro zdokonalení své technicky vyspělé umělé inteligence (UI) rozhodl využít poměrně nestandardní metodu. Učí ji recept na sušenky.

...

Kdyby měli UI pomáhat v rozpoznávání údajů programátoři, celý proces by musel probíhat na bázi pokus-omyl, a byl by tak velmi únavný a časově náročný. Společnost proto vyvinula síť s umělou inteligencí s názvem Vizier, která dokáže automaticky učit další sítě díky procesu zvanému ladění hyperparametrů.

Úspěšná metoda učení 

Pro učení Vizieru mu Google zadal sestavit dokonalý recept na čokoládové sušenky, přičemž musí zohlednit zpětnou vazbu ochutnávače, než bude recept přesně, jak má být.

Google začal tím, že dodavatelům dezertů pro své zaměstnance poskytl recepty. Ingredience a podmínky pečení představovaly dané parametry, které umožňovaly pouze specifické pečící teploty, čas a následující ingredience: prášek do pečiva, bílý a třtinový cukr, máslo, vanilku, vejce, mouku, čokoládu, sůl, papriku a pomerančový extrakt.

Šéfkuchaři pekli sušenky s naprostou precizností a neodkláněli se od receptu, pokud to nebylo absolutně nutné (změny poté pečlivě zaznamenali). Upečené sušenky byly poté předány ochutnávačům, kteří následně prostřednictvím ankety poskytli zpětnou vazbu.

Výsledky byly poté shromážděny a odeslány Vizieru, který je měl analyzovat a určit na jejich základě recept pro další várku. Nová várka těchto „sušenek pro strojové učení“ byla připravována a testována dvakrát týdně po dobu několika týdnů.

Google zjistil, že se jedná o úspěšnou metodu pro naučení Vizieru, jak pomáhat dalším systémům určit nejlepší způsob výkonu určité úlohy.

Nově objevené schopnosti UI

„Sušenky se s postupem času výrazně zlepšily. Pozdější várky byly extrémně dobře hodnocené a dle názorů autorů také velmi chutné,“ stojí ve zprávě o provedeném testu.

Experiment rovněž odhalil některé další schopnosti Vizieru, jako například schopnost rychle porozumět rozdílu v množství potřebných surovin pro různé velikosti várek a skutečnosti, že přidání příliš málého množství másla způsobí, že sušenky budou drobivé.

„Již se prokázalo, že se jedná o hodnotnou platformu pro výzkum,“ stojí dále ve zprávě. „A poskytuje také recept na vynikající sušenky, což je mezi výpočetními systémy velmi vzácná schopnost.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek