KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Holokaust na vlastní oči: První putovní výstava předmětů z Osvětimi objede Evropu a USA

První putovní výstava předmětů z Osvětimi je připravena objet dva kontinenty s cílem stát se jakýmsi „varovným výkřikem“ pro budoucí generace.

...

Výstava navštíví 14 měst ve Spojených státech a Evropě a bude sestávat z více než 600 předmětů s nacistického koncentračního tábora v Polsku.

Součástí výstavy bude také nákladní vagon podobný těm, ve kterých byli lidé během 2. světové války do tábora přepravováni. V Osvětimi zemřelo více než milion lidí, z nichž většinu tvořili Židé.

Vystavované předměty nepocházejí pouze od obětí, mezi kterými byli také Poláci, Sinti a Romové a sovětští váleční zajatci, ale také od německých důstojníků SS, kteří tábor řídili.


První zastávka výstavy, která nese název „Ne tak dávno. Ne tak daleko.“, se před koncem roku uskuteční ve španělském Madridu.

Organizátoři výstavy uvádí, že jejich cílem je umožnit zhlédnout tento odkaz lidem, kteří se nemohou zajet podívat do muzea Osvětim-Březinka, přičemž výstava má fungovat jako připomínka toho, co se během holokaustu stalo.

„Svět se dnes ubírá nejistými směry. To je důvod, proč musíme více a více spoléhat na silné základy našich vzpomínek. Osvětim a tragédie holokaustu jsou součástí těchto základů, kterým se při tvoření nové tváře světa nelze vyhnout,“ řekl Dr. Piotr Cywiński, ředitel muzea Osvětim-Březinka.

„Nic nemůže nahradit návštěvu autentického místa největšího zločinu 20. století, nicméně tato výstava, kterou lidé v mnoha zemích budou mít příležitost vidět, může být velkým varovným výkřikem pro nás všechny proti stavění budoucnosti na nenávisti, rasismu, antisemitismu a bezedném pohrdání další lidskou bytostí,“ dodal Cywiński.


Nicméně muzeum čelí také pochybám, zda se na celé výstavě, kterou organizuje ve spolupráci se španělskou společností Musealia, nesnaží pouze vydělat.

Ředitel společnosti Musealia Luis Ferreiro pro New York Times uvedl, že výstava dosud stála celkem 1,5 milionu dolarů (36 milionů Kč) a uznal, že musí „získat určitý příjem, aby se udrželi a firma mohla nadále pokračovat ve své činnosti“.

„Naším cílem je soustředit se na větší společenské cíle jako osvěta a vzdělání,“ dodal Ferreiro.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek