KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Kvalita vzduchu na palubě výletní lodi je horší než v nejznečištěnějších městech na světě, tvrdí nový výzkum

Tvůrci amerického dokumentárního pořadu s názvem Dispatches, který vysílá televizní stanice Channel 4, provedli výzkum, který ukázal, že hladina znečištění na palubě výletních lodí je mnohdy horší než v nejznečištěnějších městech na světě.

...

Tajně provedený průzkum na palubě lodi firmy P&O Cruises, která pořádá výletní plavby mezi Velkou Británií a Spojenými státy, měl za cíl zjistit, jak čistý či znečištěný vzduch cestující na výletní lodi dýchají.

Jedna loď je jako milion automobilů

Autoři se zaměřili zejména na ultrajemné částice, které vznikají při spalování paliva v lodních motorech a jsou následně vypouštěny do okolí lodi.

Přestože výletníci většinou touží uniknout znečištěnému ovzduší měst a nadýchat se čerstvého mořského vzduchu, mají výletní lodě podle zmíněného vyšetřování negativní vliv na životní prostředí. Jedna taková loď může za den do ovzduší vypustit stejné množství částic jako milion automobilů. Výletní lodě se však stávají čím dál populárnější možností trávení dovolené.

Výzkumníci z pořadu Dispatches uvádí, že pomocí zařízení s názvem P-Trak byli schopni změřit množství ultrajemných částic na palubě lodi firmy P&O Cruises s názvem Oceana, která má kapacitu až 2000 cestujících.

Zařízení zjistilo, že vzduch na palubách, které se nachází po větru od výfuků lodi, obsahoval 84 000 ultrajemných částic na krychlový centimetr. V místech přímo vedle výfuků pak hodnoty vyletěly na 144 000, při čemž nejvyšší naměřená hodnota byla 226 000.

Znečištění větší než v centrálním Londýně

To je více než dvakrát vyšší hodnota, než lze naměřit na dopravním uzlu Piccadilly Circus, který je nejrušnějším místem v Londýně. Výzkumníci zde totiž za pomocí stejného zařízení naměřili 38 400 částic na krychlový centimetr.

Dr. Matthew Loxham ze Southamptonské univerzity při rozhovoru s tvůrci pořadu řekl: „Z těchto výsledků je jasné, že jisté místa na lodi obsahují poměrně vysoká množství prachových částic. Jedná se o hodnoty, které byste očekávali v nejznečištěnějších městech světa jako Šanghaj, Dillí a dalších.“

Daniel Rieger z německé organizace pro ochranu životního prostředí NABU zase uvedl: „Lodě způsobují emise nejen skleníkových plynů, ale také oxidů síry, dusíku a prachových částic. Jedna výletní loď vypustí denně stejné množství prachových částic jako milion automobilů. To znamená, že 30 výletních lodí znečišťuje ovzduší stejně jako všechny automobily ve Spojeném království.“

Firma P&O Cruises se k výsledkům výzkumu vyjádřila následovně: „Od roku 2005 jsme snížili spotřebu paliva o 28 % a s tím také emise znečišťující ovzduší.“ Loď Oceana bude dále údajně vybavena „systémy čištění výfukových plynů, které byly nainstalovány již na 60 lodích napříč značkami“.

„To značně zvyšuje kvalitu vzdušných emisí. Dosáhli jsme více než 80% snížení emisí sazí a prachových částic,“ dodala firma.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek