KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nadpozemské ostří: Tutanchamonova železná dýka pochází z vesmíru

Faraon Tutanchamon nepřestává archeology udivovat ani více než 3300 let po své smrti. Z posledního výzkumu artefaktů nalezených v jeho sarkofágu vyplývá, že tento staroegyptský král byl pohřben s železnou dýkou, která byla ukována z materiálu, jehož původ není pozemský.

...

Analýza prokázala meteorický kov

Železná čepel dýky, která byla umístěna vedle pravé nohy faraonovy mumie, byla totiž vyrobena z meteoritu. Zjistili to experti z Polytechnické univerzity v Miláně, Univerzity v Pise a Egyptského muzea v Káhiře.

Tento expertní tým provedl několik analýz pomocí neinvazivní přenosné rentgenové fluorescenční spektrometrie a své výsledky nyní publikoval v odborném časopise Meteorics and Planetary Science.

Objev Tutanchamonovy hrobky v roce1922 archeologickým týmem pod vedením Howarda Cartera vyvolal velký zájem o tohoto faraona, který žil ve 14. století před naším letopočtem. Tři roky po nálezu hrobky byly v obalu mumie nalezeny dvě čepele. Jedna z nich je železná a druhá ze zlata.

Analýzy železných předmětů z Tutanchamonovy hrobky, které provedl tým vědců pod vedením Daniely Comelliové, potvrdily, že železo na čepeli z dýky skutečně pochází z vesmíru.


Snímek Tutanchamonovy mumie. Šipka ukazuje železnou dýku položenou u pravé nohy pohřbeného faraona; Foto: Griffith Institute, University of Oxford

„Železo z meteoritu je dobře rozeznatelné díky vysokému procentu obsaženého niklu,“ řekla Comelliová pro stanici Discovery News.

Faraonova dýka obsahuje necelých 11 procent niklu, což je téměř třikrát více než předměty vyrobené z běžně těžené železné rudy. Byly v ní rovněž zaznamenány stopy kobaltu, který bývá zpravidla taktéž obsažen v železných meteoritech.

Důkaz zručnosti starověkých kovářů

Po tomto nečekaném zjištění se expertní tým pokusil lokalizovat zdroj železa z čepele. „Pátrali jsme po všech meteoritech nalezených v okruhu 2000 kilometrů od Rudého moře a zjistili jsme 20 železných meteoritů,“ oznámila Comelliová.

U jednoho z nich byl objeven stejný podíl železa a niklu jako v kovu, ze kterého byla vyrobena Tutanchamonova čepel. Tento meteorit byl nalezen v roce 2000 v egyptském letovisku Mersa Matruh.


Slavná Tutanchamonova pohřební maska; Foto: Wikipedia

Experti oznámili, že závěry jejich studie přináší zcela nový pohled na život starověkých egyptských faraonů a „vývoj technologie zpracování kovů ve Středomoří“. Studie též upozorňuje na to, že „velmi kvalitní provedení čepele Tutanchamonovy dýky je důkazem vyspělého umění starověkého kovářství a zpracování železa již ve 14. století před naším letopočtem.“

„S ohledem na to, že byl dosud prokázán meteorický původ u pouze dvou cenných železných artefaktů pocházejících ze starověkého Egypta, tak se domníváme, že staří Egypťané přikládali velký význam železu z meteoritů pro výrobu drobných okrasných a obřadních předmětů pouze do 14. století před naším letopočtem,“ vysvětluje expertní studie.  

Tato dýka není jediným předmětem mimozemského původu nalezeným v Tutanchamonově hrobce. Skarab z faraonova náhrdelníku je zřejmě vyrobený z křemičitého skla, které vzniklo po pádu meteoritu do libyjské pouště, při kterém došlo vlivem vysoké teploty k roztavení okolního písku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek