KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nejtmavější barva na světě je k dispozici pro veřejnost ve spreji

Nejčernější materiál na světě, Vantablack, bude od nynějška k dispozici v podobě spreje. Schopnost tohoto materiálu tkví v tom, že dokáže z 3D objektů vytvořit nereflexní 2D „černé díry.“ Materiál má využití především v rámci zbrojního průmyslu, například u matoucích kamufláží pro bojovou techniku.

...

Materiál pohlcuje téměř veškeré dopadající světlo

Sprej ve verzi Vantablack S-VIS bude lépe uplatnitelný než originál a může být použit na větší a složitější objekty vytvořené ze širokého spektra materiálů. Vantablack byl vytvořen před dvěma lety ve Velké Británii společností Surrey Nanosystems. Je vyroben z uhlíkových nanotrubiček a dokáže pohltit 99,965 procent dopadajícího světla.

3D objekt vypadá díky spreji jako 2D. Foto: DPA

Díky tomu se mohou trojrozměrné předměty jevit jen jako dvojrozměrné. Materiál na bázi spreje dokáže zachytit 99,8 procent ultrafialového světla a infračervené světlo je pak 17krát méně reflexní. Zatímco byl Vantablack původně vytvořen pro potahování optických prvků  v prostoru v rámci obranného průmyslu, nyní bude moci být využit například u kamer a luxusního zboží.

Problémem je malá odolnost tohoto materiálu

Materiál není příliš odolný vůči oděru, musí mít proto nad sebou ještě nějakou ochrannou vrstvu. Jeho použití není tak jednoduché, jako u běžných barev ve sprejích. Vyžaduje určitý počet před a po-aplikačních kroků.

Sprej také nebude běžně dostupný například v železářstvích. Společnost Surrey Nanosystems bude Vantablack S-VIS prodávat přímo klientům, nebo bude používat tuto technologii přímo pro svá vlastní výrobní zařízení.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek