
Materiál pohlcuje téměř veškeré dopadající světlo
Sprej ve verzi Vantablack S-VIS bude lépe uplatnitelný než originál a může být použit na větší a složitější objekty vytvořené ze širokého spektra materiálů. Vantablack byl vytvořen před dvěma lety ve Velké Británii společností Surrey Nanosystems. Je vyroben z uhlíkových nanotrubiček a dokáže pohltit 99,965 procent dopadajícího světla.
3D objekt vypadá díky spreji jako 2D. Foto: DPA
Díky tomu se mohou trojrozměrné předměty jevit jen jako dvojrozměrné. Materiál na bázi spreje dokáže zachytit 99,8 procent ultrafialového světla a infračervené světlo je pak 17krát méně reflexní. Zatímco byl Vantablack původně vytvořen pro potahování optických prvků v prostoru v rámci obranného průmyslu, nyní bude moci být využit například u kamer a luxusního zboží.
Problémem je malá odolnost tohoto materiálu
Materiál není příliš odolný vůči oděru, musí mít proto nad sebou ještě nějakou ochrannou vrstvu. Jeho použití není tak jednoduché, jako u běžných barev ve sprejích. Vyžaduje určitý počet před a po-aplikačních kroků.
Sprej také nebude běžně dostupný například v železářstvích. Společnost Surrey Nanosystems bude Vantablack S-VIS prodávat přímo klientům, nebo bude používat tuto technologii přímo pro svá vlastní výrobní zařízení.
Komentáře (0)