KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Poblíž jeruzalémské Zdi nářků objeveny pozůstatky římského divadla

Archeologové působící v Jeruzalémě odkryli pozůstatky téměř 2000 let starého divadla, které se nachází pod slavnou Zdí nářků. Tento nález poskytuje cenné svědectví o vlivu Římské říše na izraelské hlavní město.

...

„Z hlediska výzkumu se jedná o fantastický nález. Byl to skutečně překvapivý objev,“ tvrdí archeologové z Izraelského památkového úřadu ve své zprávě.

Vittoria Traversová z internetového magazínu Atlas Obscura uvádí, že archeologové v rámci probíhajících vykopávek zkoumali oblasti kolem jeruzalémské Chrámové hory a Zdi nářků s cílem najít stopy, které by jim pomohly určit původ starověkého kamenného oblouku, který byl součástí chrámového komplexu.

Při kopání v hloubce přibližně 8 metrů pod jedním z úseků Zdi nářků tým nečekaně narazil na „mimořádnou stavbu podobnou divadlu“.


Podle Rinata Harase ze zpravodajské agentury Reuters je divadlo o kapacitě 200 lidí na římské poměry je poměrně malé a na rozdíl od slavných římských amfiteátrů a auditorií bylo také uzavřeno střechou. To podle archeologů znamená, že stavba byla určena pro hudební vystoupení nebo pro zasedání místní městské rady. Ačkoli je divadlo velmi pečlivě vytesáno z kamene, zdá se, že jeho stavba nebyla nikdy dokončena.

„Důvody nedokončení jsou neznámé,“ uvádí archeologové ve své zprávě. Nicméně domnívají se, že by mohly souviset s nepokoji, které v této oblasti často vznikaly v důsledku římské snahy zachovat si nad ní kontrolu, a které tak mohly vést k přerušení stavebních prací. Amanda Borschel-Danová z izraelského internetového zpravodajského portálu The Times of Israel píše, že záznamy římských historiků toto jeruzalémské divadlo zmiňují, což v 19. století přimělo archeology, aby ho začali hledat.


Divadlo je ve velmi zachovalém stavu, protože bylo zhruba před 1650 lety důkladně zasypáno, když škody způsobené zemětřesením donutily obyvatele vyplnit prostor pod starověkým kamenným obloukem, aby mu tak vytvořili podpěru.

Archeologové plánují pokračovat ve vykopávkách po dobu následujících 6 měsíců, při čemž doufají, že se jim podaří nalézt více pozůstatků starověkého Jeruzaléma, díky kterým budou moci přesněji určit původ artefaktů a staveb, které již dosud nalezli. Úřady poté chtějí objevená místa zpřístupnit veřejnosti.


„Máme před sebou velké množství archeologické práce a jsem si jistý, že čím hlouběji budeme kopat, tím dřívějších období dosáhneme,“ řekl Šmuel Rabinovič, hlavní rabín Zdi nářků.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek