KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Proč jsou bohaté ženy odsouzeny k tomu, aby trpěly? Podle psychologů se cítí „hluboce vinny“

Říká se, že „za peníze si štěstí nekoupíš.“ Zdá se, že toto pořekadlo platí obzvlášť pro bohaté ženy. Socioložka Rachel Shermanová, která provádí výzkum životů bohatých rodin v New Yorku, tvrdí, že bohaté ženy v domácnosti jsou ukázkovým příkladem neustálé sebekontroly a pochybování nad sebou. Jedním z hlavních společných znaků je pak pocit viny. 

...

Bohaté ženy se snaží dokázat, že je péče o domácnost „tvrdou prací“

Shermanová během rozhovorů se „zoufalými manželkami“ odhalila, že se tyto ženy snaží za každou cenu ospravedlnit svůj životní styl a pracovat více, aby bojovaly proti negativním stereotypům spojeným s tím, že jsou v domácnosti. Svými každodenními úkoly se bohaté ženy snaží dokázat, že pracují stejně, jako by měly placené zaměstnání.

Jakmile se však role obrátily a ženy vydělávaly více peněz než muži, socioložka zjistila, že muži rozhodně nepociťovali takový tlak, jako ženy v předešlém případě. Shermanová poukázala na to, že se obraz bohatých žen v USA často kloní k určitému „pohrdání.“

Socioložka provedla několik rozhovorů s ženami obvykle kolem 30 a 40 let věku, z nichž byla většina provdaná za obchodníky každoročně vydělávající mezi 400 tisíci až 2 miliony dolarů (8,5 milionu až 43 milionů Kč). Ženy pak měly vysokoškolské vzdělání a dle svých slov dříve pracovaly v různých odvětvích - od práva přes lékařství až po módu.

Mnohé z těchto žen se však dle socioložky cítí „hluboce provinile a znepokojeně“ kvůli svému sociálně-ekonomickému postavení. Výzkum ukázal, že se dané respondentky snažily za každou cenu dokázat, že je jejich postavení stále založeno na „tvrdé práci.“

Jedna z dotazovaných žen si dokonce stanovila vlastní plat za péči o domácnost

„Mám skvělé vzdělání, měla jsem dobrou kariéru. A víte, kde to všechno teď je?“ zeptala se jedna z dotazovaných žen vystupující pod pseudonymem Helen. Ta uvedla, že má pocit, jakoby „pracovala pro svého manžela.“ „Existuje zde určitá dynamika, v jejímž rámci je manžel živitelem rodiny a já rozhodně ne. Ale přes to pro rodinu dělám tolik věcí, že se to nedá žádným číslem ocenit,“ dodala Helen.

Jedna z žen si dokonce stanovila „plat“ na základě nákladů za péči o děti a starost o chod domácnosti, přičemž si peníze vyplácela z dividend ze společného majetku.

V rámci výzkumu bylo odhaleno, že se ženy cítí mnohem lépe, když jejich manželé vnímají jejich práci v domácnosti jako opravdové zaměstnání. Tato zjištění ukazují, že jednotlivé postavení v domácnosti hraje důležitou roli v dynamice moci, která často činí z žen „cíle pro kulturní pohrdání.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek