KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Průzkum: V Japonsku žije rekordní počet párů, které spolu nemají sex

Podle nového průzkumu provedeného japonským Sdružením pro plánování rodiny existuje v této asijské zemi rekordní počet párů, které spolu nemají sex. Až polovina z dotazovaných manželských párů spolu neměla sex déle než měsíc a v blízké budoucnosti ani neočekávají žádnou změnu. 

...

Muži a ženy z Japonska vnímají sex jako „namáhavý“

Průzkumu provedeného koncem loňského roku se zúčastnilo 3 000 lidí ve věku mezi 16 a 49 lety. Sdružení obdrželo odpovědi od více než 1 200 lidí včetně 655 ženatých mužů a žen. Rekordních 47 % ženatých mužů a žen uvedlo, že žijí v manželství bez sexu, což je nárůst až o 2,6 procentního bodu oproti předchozímu průzkumu z ruku 2014. První průzkum na toto téma byl Sdružením pro plánování rodiny proveden v roce 2004, tehdy bylo zaznamenáno 31,9 % manželství bez sexu.

„Počty manželských párů bez sexu se nadále zvyšují,“ uvedl prezident sdružení Kunito Kitamura. Někteří odborníci zpochybňují představu, že Japonsko utrpělo kolektivní ztrátu libida a zdůrazňují, že jeho obyvatelé nejsou mezi průmyslovými národy jediní, kteří se snaží najít čas na intimitu. Bylo zjištěno, že nejvyšší míra absence sexu byla zaznamenána u lidí kolem 45 až 49 let věku. V této době totiž zpravidla panují nejvyšší nároky na práci a péči o rodinu.

Podle průzkumu více než 22 % dotazovaných žen uvedlo, že vnímají sex jako „namáhavý“. Až 35,2 % ženatých mužů uvedlo, že jsou po práci „příliš unavení“ na pohlavní styk, ale ještě v roce 2014 přitom něco takového tvrdilo jen 21,3 % dotazovaných mužů. „Toto je poprvé, kdy více než 30 % mužů odpovědělo, že jsou z práce příliš unavení na to, aby měli sex,“ podotkl Kitamura.

V posledních letech se značně zvýšil tlak na to, aby měli japonští zaměstnanci více volného času na rodinný život, ke zkrácení pracovní doby však byly podniknuty jen minimální kroky. Vláda proto hodlá stanovit maximální hranici pro práci přesčas, a to v rozsahu 60 hodin měsíčně.

Japonsku hrozí, že jeho populace výrazně klesne

Kromě toho, že mnoho párů téměř neprovozuje sex, jej mnoho mladých svobodných lidí neprovozovalo ještě nikdy. Národní institut pro populační a sociální výzkum se ve své anketě zeptal 5 000 svobodných žen a mužů ve věku 18 až 34 let, zda už někdy měli sex. Celkem 44 % žen uvedlo, že ještě nikdy nemělo sex, to samé uvedlo 42 % mužů.

Odborníci uvádí, že podíl paniců zůstal od roku 1990 nezměněn a že podobné trendy panují i ve vyspělých zemích, mezi něž patří Velká Británie, USA nebo Jižní Korea. Zřejmý nedostatek zájmu o sex přispívá v Japonsku k nízké porodnosti a země se tak potýká s vyhlídkou na dlouhodobý pokles počtu obyvatel, což bude mít na zemi ekonomický dopad v důsledku nedostatku pracovní síly. 

V současné době připadá na jednu japonskou ženu 1,4 dítěte, k zajištění potřebné stability populace by tato úroveň musela vzrůst na 2,1 dítěte, což je aktuálně vysoce nepravděpodobné. Pokud bude současný trend přetrvávat, pak japonská populace klesne do roku 2060 ze současných 127 milionů na 86 milionů obyvatel.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek