KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

UNIKÁTNÍ FOTO: Slováci vyfotili vesmírnou stanici při průletu podél Slunce

V obci Čakanovce na hranici mezi Slovenskem a Maďarskem se podařilo pořídit fotografii vesmírné stanice, kterak prolétá před Sluncem. Stanice k prolétnutí kolem zářivé hvězdy potřebuje pouhou vteřinu.

...

Největší výtvor ve vesmíru, přesto trpaslík

Okolo Země obíhající mezinárodní vesmírná stanice, která v minulosti hostila již 222 osob z celkem 18 zemí světa, je se svými 109 metry na délku a 73 metry na šířku největším lidským strojem ve vesmíru. Oproti životadárnému Slunci je přesto trpaslíkem. 

Proletět kolem obří hvězdy zabere stanici pouhou vteřinu, pohybuje se totiž rychlostí 5 kilometrů za vteřinu. O to víc je fotografie pořízená na slovensko-maďarské hranici vzácnější. Podařilo se ji pořídit díky 11 rychlým snímkům v řadě, které tak ukazují dráhu stanice, jež neustále obíhá okolo zemského povrchu. Jeden oblet přitom trvá přibližně 90 minut.


Kompozitní fotografie přeletu mezinárodní vesmírné stanice podél slunce. K zaznamenání bylo potřeba 11 mikro-sekundových snímků.

Pohled i z vašeho dvorku

Stanici je možné zahlédnout prakticky z každého místa na planetě. NASA vytvořila speciální webovou stránku, která informuje, kdy bude možné stanici z daného místa zahlédnout, jak dlouho ji bude možné pozorovat a na jakém místě oblohy. 

„Jedná se o třetí nejzářivější objekt na nebi a velmi snadný k pozorování. Jen musíte vědět, kde hledat,“ tvrdí NASA na webové stránce Spot the Station.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek