KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

V egyptském Luxoru objeveny 3500 let staré hrobky

Egypt oznámil objevení dvou malých hrobek ve městě Luxor ležícím na jihu země, jejich stáří se odhaduje na 3500 let. Tamní vláda věří, že tento nález pomůže oživit upadající cestovní ruch, se kterým se země potýká.

...

Hrobky, které byly nalezeny na západním břehu Nilu na hřbitově šlechty a nejvyšších úředníků, jsou nejnovějším objevem ve městě, jež zdobí slavné chrámy a hrobky pocházející z celé řady dynastií starověkého Egypta.

„Dnešní den je skutečně výjimečný. O soukromých hrobkách z 18. dynastie jsme již věděli. Nyní jsme do těchto dvou hrobek však poprvé vstoupili,“ řekl egyptský ministr památek Khaled Al-Anani.


Anani dále uvedl, že šlo o součást snahy ministerstva zpropagovat egyptský turistický průmysl tvořeného z části také památkami, který byl zasažen útoky extremistů a politickým chaosem, které následovaly po povstání v roce 2011.

Podle informací ministerstva se v jedné z hrobek nachází nádvoří lemované hliněnými cihlami a kamennými zdmi a obsahuje šestimetrovou pohřební šachtu, která vede do čtyř postranních komor. Většinu artefaktů nalezených uvnitř tvořily úlomky dřevěných rakví. Nápisy a malby na zdech značí, že hrobka spadá do období mezi vládou faraonů Amenhotepa II. a Thutmose IV., kteří spadají do 18. dynastie.


Druhá hrobka disponuje pěti vchody, které vedou do obdélníkové haly, a obsahuje dvě pohřební šachty umístěné na severní a jižní straně hrobky.

Mezi artefakty nalezenými uvnitř hrobek se dále nacházely pohřební kužely, malované dřevěné pohřební masky, hliněné nádoby, zhruba 450 sošek a mumifikované tělo zabalené v plátně, které pravděpodobně patřilo jednomu z nejvyšších úředníků.


Na stropě hrobky se podle ministerstva nachází kartuš, která nese jméno faraona Thutmose I., třetího faraona 18. dynastie.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek