KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Vědci objevili 99 milionů let stará ptačí křídla zatavená v jantaru

Tyto vzácné fosilie z dob, kdy naší planetu obývali dinosauři, jsou překvapivě hodně podobné křídlům dnešních ptáků

...

Výjimečně zachovaný pozůstatek z dob dinosaurů

V jantarové pryskyřici se běžně nacházejí nejrůznější předměty. Ostatky ještěrek, brouků, květin i další věcí se vyskytují i ve stromové pryskyřici. Když ale skupina vědců v Barmě ve vytěženém jantaru našla kousek s párem malých ptačích křídel, bylo zřejmé, že se jedná o něco zcela výjimečného.

Tato křídla jsou přibližně 99 milionů let stará a jedná se o nejzachovalejší ostatky zkamenělého peří, které byly dosud kdy v historii objeveny.

Získali jsme tím takové detaily, jaké jsme si doposud mohli jen přát,“ říká správce paleontologických sbírek bezobratlých živočichů v kanadském Royal Saskatchewan muzeu Ryan McKellar pro list Washington Post. „Je to druhá nejlepší věc po možnosti mít v rukou přímo ono zvíře.“


I když jsou ptáci s dinosaury příbuzní, moderní ptáci se přímo z obřích ještěrů nevyvinuli. První pravěcí ptáci dnešního typu se začali objevovat v období pozdní jury před asi 150 miliony let a ještě mnoho milionů let se krčili ve stínu svých větších ještěřích bratranců.

Vědci sice v minulosti prozkoumali mnoho pravěkých ptačích fosílií, ale jen vzácně jsou slušně zachovalé, protože jejich duté kosti a peří nejsou ve zkamenělinách tak dobře patrné jako těla savců, ještěrů a dalších živočichů.

Vědci si tak ve většině případů musí vystačit s jemnými otisky křídel, které ptáci zanechali v horninách nebo v jantaru.

„Největším problémem pro nás je, že v jantaru nacházíme jen malé fragmenty nebo izolovaná peříčka a nejsme schopni zjistit, komu patřily,“ řekl McKellar. „K něčemu podobnému jsme se dosud nedostali. Je to naprosto úchvatné.“

V jantaru z Barmy se překvapivě zachovaly i jemné částečky křídel. Když si ho velmi pozorně prohlédnete, uvidíte stopy srsti, peří i kostí včetně jejich původního uspořádání. Miliony let dokonce přežila i barva peří a je stále dobře zřetelná. Díky těmto křídlům budou vědci schopní rekonstruovat původní podobu těchto ptáků. Své dosavadní výsledky bádání publikovali v nejnovějším čísle časopisu Nature Communications.

   

Překvapivá podobnost s dnešními ptáky

Díky detailnímu prozkoumání peří a zbytků křídel vědci zjistili, že tento pták byl členem prehistorické podtřídy opeřenců EnantiornithesTito drobní ptáci o velikosti dnešních kolibříků byli vzhledově mnohem více podobní dnešním ptákům než svým ještěřím současníkům.

S dinosaury měli společné jen zbytky šupin ve své srsti. Měli sice zuby a křídla s drápy, ale jinak se podobali většině současných ptáků. Jeden zásadní rozdíl tady ale byl: Na rozdíl od většiny dnešních ptačích mláďat se jejich prehistoričtí předci rodili téměř kompletně vyvinutí.

„Z vajíček se líhli již opeření a s drápy na konci křídel,“ řekl McKellar. „Znamená to tedy, že byli schopni se velmi brzy o sebe sami postarat. Moderní ptáci mají štěstí, že se jejich předci rodili již s otevřenýma očima.“


Ilustrace ptáka podtřídy Enantiornithes; Autor: Chung-tat Cheung

Přestože se ptáci v průběhu milionů let vyvíjeli, podle těchto zkamenělin nalezených v jantaru jejich peří zůstávalo téměř stejné. Svět se sice od časů dinosaurů dramaticky změnil, ale ptáci zřejmě létají vybaveni podobně, jako jejich dávní předkové.


Autor: jil

Zdroj: Smithsonian

Foto: Royal Saskatchewan Museum

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek