KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Zajatá kosatka na Tenerife šokovala turisty, když se pokusila o sebevraždu

Kosatka dravá jménem Morgan, která je součástí mořského světa Loro Parque na Tenerife, šokovala turisty i aktivisty za práva zvířat. Kosatka se totiž během show pro návštěvníky dobrovolně vrhla na souš, kde zůstala po dlouhou dobu nehybně ležet, jakoby chtěla spáchat sebevraždu. 

...

Morgan se narodila ve volné přírodě

Návštěvníci, kteří se byli dne 16. května podívat na nádrž s kosatkami, byli svědky toho, jak kosatka Morgan vyplula z vody a lehla si na betonový okraj bazénu, kde setrvala nejméně 10 minut. Na záběrech pořízených návštěvníky je vidět, jak se Morgan mírně hýbe, ale vůbec se nesnaží dostat zpět do vody.

Kosatky někdy plují na břeh, aby zde mohly lovit, ale málokdy stráví na souši déle než pár sekund, protože by jejich vysoká tělesná hmotnost mohla rozdrtit orgány v těle. 

Nejnovější video přišlo jen několik týdnů poté, co se jiná kosatka pokusila o zřejmý útěk, když hlavou bušila proti kovové bráně v bazénu.Upozornila na to Helene Hesselagerová z projektu O’Barry delfin, který se snaží upozornit na špatné podmínky v mořských parcích, kde jsou zvířata využívána jen pro zisk peněz.

V parku Loro Parque je celkem šest kosatek, Morgan byla nalezena u pobřeží Nizozemska ve špatném stavu v roce 2010. Po roce stráveném v bazénu o malé velikosti byla nakonec převezena do Loro Parque. 

Kosatka by správně měla být pouze zachráněna, rehabilitována a poté opět propuštěna do volné přírody, na Tenerife však zůstává i nadále, i když už by měla být dávno vpuštěna zpět na volné moře.

Za propuštění Morgan bojuje i PETA

Morgan je jedinou kosatkou v parku, která se narodila ve volné přírodě. Podle aktivistů je ostatními kosatkami šikanována. Loro Parque reagoval na prohlášení aktivistů tím prohlášením, že se jedná o „zcela normální situaci, která pro zvíře nepředstavuje žádný problém“.

Zaměstnanci parku opakovaně tvrdili, že je Morgan velice aktivní a energická. Aktivisté však vyzývají k tomu, aby byla Morgan puštěna zpět do norských vod, kde by se mohla opět shledat se svou rodinou, která byla vypátrána v roce 2014. Ve volné přírodě uplavou kosatky až 160 kilometrů denně, což je v malém bazénu zcela nemožné.

V reakci na možný pokus o sebevraždu kosatky vydala prohlášení i organizace PETA, která bojuje za práva zvířat. „Morgan byla chycena před šesti lety a od té doby bojuje s trápením v zajetí. Její chování ukazuje na to, že si velice přeje vrátit se do oceánu, protože si jej pamatuje a stýská se jí po něm,“ uvedl ředitel PETA Jared Goodman.

„V Loro Parque je držena v zajetí a využívá se pouze za účelem zisku,“ dodal Goodman. Uvedl také, že je Morgan ostatními kosatkami denně napadána a že její neobvyklé chování poukazuje na opravdové zoufalství.


Autor: ElS

Zdroj: Dolphin Project

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek