KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

15 filmů, které musíte vidět na Febiofestu

24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest odhalil většinu programu a jména hostů festivalu.

...

Světová nabídka i zlatý fond

Febiofest, jenž v Praze proběhne od 23. do 31. března 2017, načež se ve dnech 3. až 28. dubna přesune do regionů, návštěvou poctí například britský producent filmů jako Láska nebeská či Notting Hill Duncan Kenworthy. Pozvání na festival přijal i kultovní americký režisér Abel Ferrara, srbský herec Lazar Ristovski či dánský herec Ulrich Thomsen známý například z filmu Adamova jablka. Jako předseda poroty letos zasedne režisér Juraj Herz a sošku Kristiána za přínos světové kinematografii osobně převezme herec Jan Tříska.

Febiofest pod novým vedením programové ředitelky Anny Kopecké dokazuje svou světovost, když nabídne výběr toho nejlepšího ze zahraničních festivalů či zlatého fondu světové kinematografie. V distribuční předpremiéře rovněž představí téměř dvacet zahraničních titulů, které tak diváci mohou vidět s předstihem za zvýhodněnou festivalovou cenu.


Ve filmové sekci PROFIL: Peter Suschitzky jako poctu dvornímu kameramanovi Davida Cronenberga Febiofest uvede adaptaci Williama S. Burroughse Nahý oběd a z 35 mm filmové kopie pak mafiánské drama Východní přísliby s Viggo Mortensenem. Sekce Made in USA nabídne komorní drama Christine, o němž se dlouho mluvilo v souvislostech s nominací na Oscara pro herečku Rebeccu Hall. Ta si nakonec nevysloužila ani nominaci, ale její výkon v roli televizní reportérky, která v přímém přenosu spáchala sebevraždu, by neměl zůstat zapomenut. Stejně tak jako výkon Hailee Steinfeld ve výborné coming-of-age komedii Hořkých sedmnáct, jež na festivalu v Torontu vloni v září sklízela bujaré potlesky.

Ze stejného festivalu, tentokrát do sekce Central Park, pak na Febiofest doputuje i snímek Popírání holocaustu o… popírání holocaustu v hlavní roli s Rachel Weisz. V distribuční předpremiéře sekce také představí Jessicu Chastain a Daniela Brühla ve filmu Úkryt v zoo, jenž se před necelými dvěma lety natáčel mimo jiné na lokacích v Praze. Následuje další coming-of-age komedie Sing Street, která sklízela ovace již vloni na Sundance a konečně se tak podívá i do tuzemských kin. Z festivalu v Torontu, jehož nabídka se zdá až bezedná, na Febiofest dále dorazí i chválená dobovka Lady Macbeth, western Brimstone či Michael Fassbender v roli kriminálníka ve filmu Proti vlastní krvi.


V české premiéře se na festivalu představí česko-slovensko-polsko-německá koprodukční film režisérky Agniezsky Holland Přes kosti mrtvých, jenž byl v únoru uveden na prestižním Berlinale. Ze stejného festivalu pak dorazí i slovensko-česká Pátá loď, jež si z Berlína přivezla Křišťálového medvěda.

Za zmínku v programu stojí mnoho snímků, ale jmenovitě by diváci neměli minout ještě minimálně následující tři. V sekci Re-Masters uvedenou noir kriminálku Vrah mezi námi režiséra Fritze Langa, akční bejkovinu Zásah ze sekce Noční cirkus a neobyčejnou „romantiku“ Una v sekci Made in USA.

15. 3. festival zveřejní zbytek programu a 16. 3. začíne předprodej vstupenek.


Autor: Anna Kopecká

Zdroj: Febiofest

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek