KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Catherine Deneuve proti #MeToo: Muži mají právo svádět ženy

Populární francouzská herečka Catherine Deneuve se silně postavila proti kampani #MeToo, která se podle jejích slov vymkla kontrole. Podle francouzské hvězdy se zvedla nesmyslná vlna „puritánství“.

...

Deneuve je jednou ze 100 francouzských žen, které podepsaly otevřený dopis, které před novou vlnou puritánství ve společnosti varují. 

Reagují tak na vlnu skandálů sexuálního obtěžování, která se zvedla poté, co prosákly na veřejnost informace o zneužívání žen ze strany hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. 

Po Weinsteinovi prosákly na veřejnost i informace o nevhodném chování režiséra Bretta Ratnera, herce Kevina Spaceyho a následně i dalších slavných či méně slavných mužů.

Muži trestaní za pokus o polibek

Dopis, jenž byl otištěn ve francouzském deníku Le Monde, říká, že „muži byli obecně potrestáni a vyhnáni ze svých zaměstnání za to, že se dotkli něčího kolena, anebo se pokusili někoho políbit.“ 

Podle signatářek „znásilnění je zločinem, ale pokusit se někoho svést, ať už krkolomně či neúnavně, není. A stejně tak nelze gentlemanské chování mužů považovat za útok šovinismu.“

V dopise se dále píše, že je nepochybně důležité a legitimní mluvit o zneužívání moci mnohými muži, neustálá osočování se však vymkla jakékoli kontrole. Podle signatářek tak vznikla společenská nálada, která činí ženy bezmocnými a nekonečnými oběťmi.

Neztotožnitelná verze feminismu

„Jako ženy se neztotožňujeme s tímto druhem feminismu, který jde za hranici zneužívání moci, aby se pouštěl do nenávisti vůči mužům a sexualitě,“ píše se v dopise.

Odpověď na dopis na sebe nenechala dlouho čekat, když skupina 30 feministek vydala prohlášení, v němž Deneuve a ostatní signatářky osočuje ze snahy zahrabat skandály pod koberec a přenést opovržení na konto obětí sexuálního násilí.

Ve Francii se o sexuálních skandálech vede mezigenerační debata. Zatímco mladé aktivistky považují bitvu proti obtěžování za další stádium boje za ženská práva, starší generace žen vnímá kampaň spíše jako hrozbu sexuální svobodě, která se prosadila v 60. letech minulého století.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek