KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Filmové propadáky roku 2017

Nové Star Wars aktuálně míří v tržbách k hranici 1 miliardy dolarů. Ne každému potenciálnímu blockbusteru se však v letošním roce dařilo. I proto, že velká řada z nich utrpěla mrzká hodnocení kritiků a diváků, která odradila publikum od dalších návštěv setmělých kinosálů. Vybrali jsme 10 filmů, které měly našlápnuto být velkými hity, nakonec však buď kompletně propadly, anebo zůstaly daleko za očekáváními fanoušků i investorů.

...

10) Vetřelec: Covenant

„Dobrá práce, Ridley,“ říkají cynici při pohledu na komerční i kvalitativní výsledky nového Vetřelce. Ridley Scott chtěl v pokračování kontroverzního Promethea uspokojit poptávku po xenomorphech a zároveň si natočit svůj film o tvůrcích a jejich dílu. Výsledkem je čistý zmatek, který je mnohdy spíše směšný než napínavý. A ví to i diváci, kteří do kin v houfech rozhodně nemířili. Film s visačkou 100 milionů dolarů tak propadl hlavně v Americe, kde utržil pouze 74 milionů. A to je na pokračování málo i přesto, že celosvětově se film vyšplhal na 240 milionů dolarů. Studio již oznámilo, že pokračování v této podobě neplánuje.


9) Pobřežní hlídka

Měl to být další Jump Street 21, kde se tvůrcům podařilo z obstarožní látky vydolovat zábavnou a nápaditou komedii. Místo toho do kin dorazil slepenec obhroublých frků o penisech, u něhož se zasmáli jen ti nejméně nároční a i Dwayne Johnson působil jako slon v porcelánu. Celosvětové tržby okolo 180 milionů dolarů by sice mohly při pohledu na 70 milionů v rozpočtu na pokračování stačit, jenže tragické reakce publika a kritiků by zřejmě vedly k enormním propadům tržeb. Mitche Buchannona tak v kinech chvíli neuvidíme.


8) Válka o planetu opic

Ještěže je Caesarův příběh u konce. Těžko totiž odhadnout, zda by se dočkal pokračování ve stylu, který nastavil režisér Matt Reeves. Ten vsadil na pomalé vyprávění a westernovou atmosféru, která se líbila kritikům, do kin však přilákala menší množství diváků než posledně. Při pohledu na 150 milionů v rozpočtu sice tržby 490 milionů dolarů vypadají skvěle. Jenže při započtení nákladů na marketing, které sahaly pravděpodobně ke 100 milionům, už je výsledek smutnější. Pokud se dočkáme čtvrtého filmu nové opičí série, zřejmě to bude v trochu jiném stylu.


7) Strážci vesmíru

Go, go, Power Rangers! Producenti celovečerního restartu populární dětské série jistě doufali, že takto budou fanoušci i noví diváci v kině jásat. Jenže narazili a ryze tuctový blockbuster střední třídy získal kromě bídných recenzí i velmi slabé tržby. Ty se zastavily na 140 milionech dolarů, což při stomilionovém rozpočtu není dostatek financí na pokračování realističtější a temnější verze barevných hrdinů. Prodeje hraček a dalšího merchandisingu jsou však natolik lákavé, že se můžeme vsadit, kdy to Strážci vesmíru zkusí ještě jednou.


6) Temná věž

Jedno z nejkomplikovanějších děl Stephena Kinga skončilo v kinech v podobě, nad níž ohrnul nos i sám autor. A nebyl v tom sám. Temná věž se navzdory hvězdnému obsazení nelíbila ani kritikům a divákům. Poslední jmenovaní tak kino pro jistotu téměř vynechali, což vyústilo v pouhých 112 milionů dolarů v celosvětových tržbách. S takovou se potenciálně široká série provázaná s chystaným televizním seriálem opravdu nestartuje. Ale nebojte, Hollywood to za pár let zkusí znovu. Jako vždy.


5) Král Artuš: Legenda o meči

Guy Ritchie je tvůrce sympatický a nápaditý, obávám se však, že po fiasku s Králem Artušem u studia Warner Bros. není vítán s otevřenou náručí. Dlouho odkládané fantasy převyprávění o vůdci britského lidu a jeho rytířích sice uhranulo řadu diváků svou nekompromisní dravostí a charismatickým hrdinou v podání Charlieho Hunnama. Jenže do kin nikdo další nepřišel. Film o hodnotě téměř 200 milionů dolarů tak utržil pouze 148 milionů dolarů, což podle insiderů vedlo studio k mohutným odpisům v řádech desítek milionů. Letos nová Ferrari asi nebyla.


4) Mumie

Ambice studiu Universal rozhodně nechyběly, což potvrdilo už tím, že před filmem nechalo vyrobit fotografii s obsazením plánovaného „Temného vesmíru“, v němž by se po vzoru Avengerů spojila největší monstra světové historie jako Frankenstein, Mr. Hyde, Mumie či Neviditelný muž. Velkohubá prohlášení o hororovém vesmíru vzala za své s prvními tržbami z amerických kin, kde film režírovaný Alexem Kurtzmanem neutržil ani symbolických 100 milionů dolarů. Ano, ze světa poté přiteklo přes 300 milionů dolarů, což papírově snímek s cenovkou 125 milionů zaplatilo. Jenže kuloáry mluví o tom, že studio úmyslně snižovalo veřejný rozpočet, jenž se měl vyšplhat k daleko větším číslům. A především, existuje větší potvrzení kolapsu studiových plánů než to, že po premiéře Mumie byly plány na „Temný vesmír“ pozastaveny na neurčito?


3) Valerian a město tisíce planet

Ve filmovém světě zřejmě nebyl nikdo, kdo Lucu Bessonovi nefandil pře převodu jeho oblíbené sci-fi/fantasy na filmová plátna. Přebujelý rozpočet okolo 200 milionů euro však od začátku vyzýval k opatrnosti a mnozí předvídali krutý Bessonův pád. A nakonec na něj i došlo. Celosvětově film utržil „pouze“ 225 milionů dolarů, což pokrylo vstupní náklady zhruba z poloviny. Besson se sice snažil hasit požár zmínkami o předprodejích práv do zahraničí, ve skutečnosti však začala jeho produkční společnost Europa šetřit spíše na zaměstnancích, kteří se smrkli na počet, na který by vám stačily s rezervou i dvě ruce. Je to škoda, námět na další a trochu ujetější Star Wars byl rozhodně lákavý.


2) Transformers: Poslední rytíř

Ano, příští Vánoce nás čeká první spin-off frančízy o robotech, co se rádi maskují za auta v hlavní roli s Bumblebeem. Avšak k jeho schválení a produkci došlo dříve, než Michael Bay doručil do kin jednu z největších kinematografických apokalyps posledních let, kterou mu diváci dali velmi rychle ochutnat. Vzpomínáte na časy, kdy Transformeři lámali rekordy v tržbách a sahali po miliardách dolarů? Inu, ty jsou zkrátka pryč. Bayův styl bez koherentního příběhu se okoukal a Transformers: Poslední rytíř utržil v kinech o půl miliardy méně než jeho předchůdce. A to se účetním rozhodně nelíbí. Konečně tak dojde k obměně štábu, kterou Optimus Prime a jeho banda potřebují jako Michael Bay dovolenou.


1) Liga spravedlnosti

Co dodat. Tak dlouho chodili pánové z DC Comics pro vodu, až jim publikum ukázalo vztyčený prostředníček a na slavnou týmovku jednoduše nepřišlo v dostatečném množství. Snahy o konkurenci Marvelu se tak i nadále rozplývají, přičemž si DC a studio Warner Bros. Mohou pouze vyčítat angažmá režiséra Zacka Snydera, který sice slušně vykročil s Mužem z oceli, v Batman vs. Superman a Lize spravedlnosti však podlehl ambicím a snaze široce se zalíbit fanouškům konkurence. Liga spravedlnosti je scenáristický, režijní i stylistický zmatek. Scénář jako z videohry nabízí nudné postavy, které herci ještě znuděněji hrají. A nános nepodařených efektů už tuhle selanku nemá šanci zachránit. Výsledkem je komerční trapas, jenž ani zdaleka nesahá k výšinám jako konkurenční Avengers. Místo miliardy si největší hrdinové DC univerza sáhnou na necelých 700 milionů dolarů, což je u blockbusteru, jenž stál bez nákladů na propagaci 300 milionů dolarů, až smutně málo. Pokračování prý v nejbližší době nebude. O osudu téhle partičky však definitivně rozhodnou až sólové filmy Batmana, Aquamana a Flashe, které už však chystají jakýsi polorestart.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek