KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Hra o trůny přišla o svou nejdůležitější postavu, bez které už v 8. sérii nic nebude jako dřív

Šlo o úmrtí s nesmírnými důsledky a bez nadsázky můžeme říci, že zároveň o konec jedné předlouhé éry.

...

Jen málokdo byl zřejmě na tuto ztrátu emocionálně připraven. Vy zřejmě také ne. Po 7. sériích a 8 tisících let se Zeď – nepochybně nejdůležitější charakter Hry o trůny – sesunula jako domeček z karet.

Nakonec se nesesunula (jak mnozí předpokládali) kvůli tomu, že Noční král dotykem poznamenal Brana, který skrz Zeď prošel zpět na jih a tím zrušil její obranné kouzlo. Ani armáda mrtvých nepředvedla žádný nečekaný obchvatný manévr kolem Zdi, o čemž spekulovala další skupina fanouškovských teorií. Ne, byl to nemrtvý Viserion chrlící modrý oheň, který konečně poslal tuto starou dámu do věčných lovišť.

Byť jste se možná v tu chvíli víc strachovali o Tormunda a Berica, ztráta Zdi je ještě zásadnější, než si myslíte.


Ještě předtím, než se pustíme do důsledků, které bude mít řízená demolice Zdi Nočním králem, měli bychom připomenout onen poslední záběr na dvojici postav:


Jak už nás Hra o trůny mnohokrát poučila – dokud nevidíme postavu skutečně umřít, neměli bychom ji nikdy odepisovat jako mrtvou. I přesto lze jen velmi těžko najít nějaké racionální rozuzlení, které by téhle dvojici uvězněné na vrcholu Zdi umožnilo v týlu nepřítele přežít. Určitě můžeme předpokládat, že někteří jejich muži dokázali včas uprchnout, ale jejich pozice vypadá téměř bezvýchodně.

Nyní zpět ke Zdi. Zničení Zdi znamená, že když Bran v 1. epizodě 7. série s názvem „Dragonstone“ viděl armádu mrtvých pochodující po zelené trávě, šlo skutečně o vizi z budoucnosti.


Zima již dorazila i do jižních částí Západozemí a existuje šance, že bude tou poslední, kterou svět lidí zažije. Vraťme se opět do 1. epizody, v které dal Arcimistr Ebrose Samovi na jeho varování ohledně příchodu Nočního krále klidnou odpověď:

Když zuřila Robetova rebélie, lidé si mysleli, že konec je blízko. Konec dynastie Targaryenů: „Jak přežijeme?“ Když Aegon Targaryen upřel svůj pohled na západ a přilétl se svými draky do Černovody: „Konec je blízko! Jak přežijeme?“ A můžeme jim prominout, že před tisíci lety během Dlouhé noci si mysleli, že to je opravdu konec. Ale nebyl. Nic z toho nebyl.

Podle něj jde jen o opakování historie, neboť „Zeď to všechno přestála a každá zima, která kdy přišla, skončila.“


Zeď svého času postavily Děti lesa společně s Prvními lidmi (vedenými Brandonem Stavitelem) na obranu Západozemí před Bílými chodci. (Děti lesa vytvořily i Bílé chodce, takže lze Zeď považovat za jakýsi jejich omluvný dar pro lidstvo). Díky kouzlům a 480 kilometrům země a ledu dokázala Zeď společně s Noční hlídkou udržet Bílé chodce na severu po celou dosavadní historii. Až doteď.

Jinými slovy, nejsme nyní svědky žádného sezónního cyklu v souboji mezi lidmi a Bílými chodci. Velká válka, o které nyní každý mluví, bude pro Západozem něco zcela hrůzostrašně nového.

Sám autor George R.R. Martin naznačil, že jeho sága míří k bezprecedentní apokalypse. Ve výňatku z chystané knihy Winds of Winter (Vichry zimy) má Euron strašlivou vizi: „Toto jsou poslední dny, kdy bude svět zničen a změněn. A z hrobů a mrtvolných jam povstane nový Bůh.“

Pád Zdi by měli oplakat i všichni fanoušci Hry o trůny. Kromě trapných výtahových scén, scén s močením a několika dalších překvapení (jedním z nich byla nepochybně ta obrovská kosa) to byla právě Zeď, která všem lidem jižně od ní až dosud umožňovala hrát nerušeně Hru o trůny a handrkovat se mezi sebou o moc a každodenní maličkosti. Bez ní budou obyvatelé Západozemí na tohle handrkování muset – minimálně v nejbližší budoucnosti – zapomenout. 


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek