KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

TOP FILMY: Diváci zvolili nejlepší filmy posledních 25 let

Interstellar, Batman nebo Klub rváčů. Filmová databáze IMDb zveřejnila nejlepší filmy posledních 25 let. Nechybí mezi nimi očekávané hity, ani překvapení.

...

Populární databáze slaví výročí

Filmová databáze IMDb (The Internet Movie Database), jež je globální obdobou a především inspiračním zdrojem tuzemské ČSFD.cz, slaví 25 let od svého založení. Od vzniku populárního webu se mnohé změnilo.

Databáze začínala pouze jako místo, kde mohli filmoví fanoušci načerpávat vědomosti o filmech minulých i budoucích. V průběhu let se ale kolem ní vytvořila silná komunita a dnes stránky navštěvují miliony uživatelů denně. A ačkoli jsou tamní hodnocení filmů často zkreslené (především v období premiéry, kdy mnozí uživatelé filmy hodnotí, aniž by je viděli), s odstupem času se jedná o místo, jež své místo pod sluncem obhájilo a slouží jako bohatý a povětšinou i přesný zdroj informací.

Trailer: Trilogie Pán prstenů

To nejlepší za posledních 25 let

V rámci oslav 25 let od založení IMDb autoři pro magazín Vanity Fair připravili seznam 25 filmů, které jsou tamními uživateli hodnoceny jako úplně nejlepší. Výběr přitom probíhal jednoduše, neboť za každý rok byl vybrán pouze jeden titul.

Asi málokoho překvapí, že se do žebříčku dostaly především velké hollywoodské hity, které globálně zaujaly největší publikum. Nechybí snímky jako Temný rytíř, Hanebný pancharti Quentina Tarantina, nebo trilogie Pán prstenů, jež uzmula první příčku ve třech ročnících po sobě.

V seznamu se však najdou i četná překvapení. Jen pár diváků by zřejmě odhadovalo, že v roce 2007 byl nejlépe hodnocený snímek Útěk do divočiny o mladíkovi Christopheru McCandlessovi, jenž opustil civilizaci a rodinu a plně se odevzdal životu v americké přírodě. A překvapení pokračují.

V roce 1997 zaujal hodnotící uživatele IMDb oscarový snímek Roberta Benigniho Život je krásný. V roce 2004 diváci pookřáli u originální romance Věčný svit neposkvrněné mysli režiséra Michela Gondryho. Mezi nejlepších 25 snímků se poté dostalo i Fargo bratří Coenů, brilantní adaptace Palahniukova Klubu rváčů z hlavy Davida Finchera či Memento Christophera Nolana.

Trailer: Interstellar

Ostatně Christopher Nolan patří mezi nejúspěšnější a nejoblíbenější režiséry současnosti, když v uvedeném žebříčku nalezneme hned pětici jeho snímků. Kromě batmanovských eposů Batman začíná a Temný rytíř zaujal diváky i loňský výlet do vesmíru Interstellar, komplikovaný sci-fi heist Počátek a pozpátku vyprávěné drama Memento.

Kompletní žebříček 25 nejlepších filmů pod IMDB.com:

2014: Interstellar

2013: Vlk z Wall Street

2012: Nespoutaný Django

2011: Nedotknutelní

2010: Počátek

2009: Hanebný pancharti

2008: Temný rytíř

2007: Útěk do divočiny

2006: Skrytá identita

2005: Batman začíná

2004: Věčný svit neposkvrněné mysli

2003: Pán prstenů: Návrat krále

2002: Pán prstenů: Dvě věže

2001: Pán prstenů: Společenstvo prstenu

2000: Memento

1999: Klub rváčů

1998: Zahraňte vojína Ryana

1997: Život je krásný

1996: Fargo

1995: Sedm

1994: Vykoupení z věznice Shawshank

1993: Schindlerův seznam

1992: Gauneři

1991: Mlčení jehňátek

1990: Mafiáni

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek